TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜ KAPSAMINDA TÜRK TARIM ORMAN DERGİSİYLE SÖYLEŞİ YAPTIK

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali ÜNAL Tarım ve Orman Bakanlığının 1986’dan bugüne kesintisiz yayınladığı Tarım Orman Dergisi‘ne röportaj verdi. Her yıl 10 Ocak tarihinde kutlanan Dünya Ziraat Mühendisleri Günü de bu meslek mensuplarının anıldığı, aynı zamanda da mesleğe ilişkin sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı bir gün. Bu önemli gün dolayısıyla Tarım Orman Dergisi Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali Ünal ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ziraat Mühendisliği mesleğinin ve Tarımın son derece önemli olduğuna değinen Ünal: “Tarım, milli savunma kadar önemsenecek stratejik bir sektördür” dedi.

Birliğin tarihi ve çalışmaları hakkında yöneltilen soru üzerine ÜNAL; “Birliğimiz, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının başlangıç kısmında belirtilen temel ilkeler doğrultusunda ülke ziraatının ilerlemesi ve gelişmesi için; ilmi, fikri ve tatbiki çalışmalar yapılarak üyelerin sosyal, kültürel, ekonomik ve mesleki gelişimlerini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 29 Nisan 1939 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Türkiye’de kurulan ilk mesleki kuruluş olmak ayrıcalığına sahip Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği 82 yıldır faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Bu süre içerisinde yukarıda belirtilen hedefler doğrultusunda ziraat ve ziraat mühendisliği alanında araştırmalar yapmak, ilim adamlarıyla ve konu uzmanlarına tarım ve tarımla ilgili değişik konularda raporlar hazırlatmak, tarımsal konularda görüş belirtmek, tarım işletmelerinin ekonomik ve verimli çalışmaları için öğreticilik ve danışmanlık hizmetleri vermek, ziraat mühendisleri arasında birliği sağlamak, üyelerin eğlenme dinlenme, gezi ve benzeri ihtiyaçlarını gerçekleştirme ve ziraat mühendislerinin mesleki gelişimlerini sağlayacak her türlü eğitim ve imkânlarını hazırlayıp, sağlamak gibi faaliyetleri yürütmüş ve halen yürütmektedir.” dedi.

Söyleşinin tamamına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.turktarim.gov.tr/Haber/728/unal-tarim-milli-savunma-kadar-onemsenecek-stratejik-bir-sektordur