TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

“BİRLİK’TE SOHBET”‘İN BU HAFTAKİ KONUĞU PROF. DR. GÖKHAN ÖZERTAN

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak geleneksel hale gelen cumartesi günü sohbetlerimizin bu haftaki konusu “Türkiye’de İşlenmemiş Gıda Fiyatlarının Gelişimi” olacaktır. Konuşmacı olarak Boğaziçi Üniversitesi Makro Ekonomi ve Uygulamalı Ekonometri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gökhan ÖZERTAN yayınımıza konuk olacaktır. Şimdiden keyifli ve bilgilendirici bir program olması dileğiyle..

Prof. Dr. Gökhan Özertan
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi Makro Ekonomi ve Uygulamalı Ekonometri Merkezi Müdürü
Gökhan Özertan lisans derecesini 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden, doktorasını ise 2001 yılında Texas A&M Üniversitesi’nde Tarım Ekonomisi alanında tamamlamıştır. Aynı yıldan bu yana Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde çalışmakta olup halen aynı bölümde profesör olarak görev yapmaktadır. Kendisi 2009-2010 yılları arasında University of Massachusetts-Boston Üniversitesi’nde bir yıl, 2016-2017 yılları arasında da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda bir yıl akademik araştırmalarda bulunmuştur.
Prof. Dr. Gökhan Özertan’ın TÜBİTAK, UNDP, Birleşik Krallık Prosperity Fund, kamu ve özel sektör destekli proje çalışmaları mevcuttur. Kendisi, 2019 yılında ABD Tarım Bakanlığı’nın Cochran Fellowship programında yer almıştır. Bunun yanısıra, Onbirinci Kalkınma Planı Telif Hakları Raporu’nun raportörlüğünü de gerçekleştirmiştir.
Kendisi Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans düzeyinde mikroekonomi, istatistik, ekonometri, yenilik ekonomisi ve tarım ekonomisi dersleri vermektedir. Araştırma alanları ise tarım ve çevre süreçlerinin modellenmesini, tarımda teknoloji kullanımını, iklim değişikliğinin etkilerini, emtia fiyat hareketlerini, fikri mülkiyet haklarının ve bilişim sektöründeki regülasyonların ekonomik etkilerini kapsamaktadır. Kendisinin saygın akademik dergilerde yayınlanmış birçok çalışması mevcuttur.