TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

RUSYA’NIN SEBZE İTHALATINI ARTTIRMA KARARI HAKKINDA ANADOLU AJANSINA RÖPORTAJ VERDİK

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali ÜNAL, Rusya’nın, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Mısır, Özbekistan ve Türkmenistan’dan sebze ithalatını artırma kararına ilişkin Anadolu Ajansı muhabiri Mustafa ÇALKAYA’ya değerlendirmede bulundu. Rusya’nın, Ukrayna ile savaş ve yaptırımlardan dolayı Türk çiftçisine muhtaç hale geldiğini ifade eden Ünal, “Rusya’nın 9 ülkeden sebze ürünleri ithalatını artırma kararı üreticilerimizi sevindirdi. Rusya’ya gönderilecek sebze için daha fazla üretim yapılması şart. Üretim yapılmadan ihracat gerçekleştirilirse iç pazarda arz sıkıntısı yaşanabilir. Bu ortamda paranız olsa bile ürün bulamayabilirsiniz. İç piyasa dengelerine de dikkat etmek suretiyle bereketli bir bahar-yaz sezonu olacağını öngörmekteyiz.” diye konuştu.

Her yıl Rusya’ya 1-1,5 milyar dolar seviyesinde tarım ürünü ihracatı yapıldığını belirten Ünal, bu tutarın ağırlıkla narenciye ve sofralık üzüm başta olmak üzere yaş meyve sebze ürünlerinden oluştuğunu dile getirdi. Ünal, Rusya’nın hayvansal ürünlerden bal, süt, sığır ve domuz eti ile yumurta ve tavuk eti üretiminde de dünyada ilk 8 ülke arasında yer aldığını kaydetti.

Mehmet Ali Ünal, üreticilerin girdi maliyetlerini tolere edebilmek ve üretimin artırılmasını sağlamak için mazot desteğinin de artırılması gerektiğini vurguladı.

HABERİN DEVAMI VE TAM METNİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYINIZ.