TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

BİRLİK’TE SOHBETİN BU HAFTAKİ KONUSU 100. YILINDA CUMHURİYET

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği geleneksel sohbetleri çerçevesinde siz değerli üyelerimize ve paydaşlarımıza sunduğumuz, gerek bilgilendiğimiz, gerek kültürlendiğimiz, gerek bilgi aktardığımız “Birlikte Sohbet” Cumhuriyetin 100. yılından merhaba diyor. Bu haftaki konuğumuz Prof. Dr. Konurap ERCİLASUN ile özel bir Cumhuriyet söyleşisi yapacağız. Sizleri de keyifli bir Salı akşamı için 31.10.2023 tarihinde saat 19.30’da davet ediyoruz. Programımız Youtube üzerinden canlı yayınlanacaktır.

PROF. DR KONURALP ERCİLASUN KİMDİR?

Prof. Dr. Konuralp Ercilasun, 1972 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladı. 1989’da girdiği Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Tarih Bölümünden 1993’te mezun oldu. 1999’da Moğolların Göçebe Ekonomisi adlı teziyle Tayvan’daki Ulusal Chengchi Üniversitesinde yüksek lisans derecesini aldı. DTCF’de 2003’te Çing Hanedanı Devrinde Kâşgar teziyle doktor oldu.

Eserleri arasında Ayşe Onat ve Sema Orsoy’la birlikte hazırladıkları Çin Kaynaklarında Türkler: Han Hanedanı Tarihi Hsiung-nu (Hun) Monografisi adlı metin neşri bulunmaktadır. Ayrıca Tarihin Derinliklerinden 19. Yüzyıla Kâşgar adlı kitabın da yazarıdır. Ulusal ve uluslararası birçok kongreye katılan Konuralp Ercilasun’un çeşitli dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Makalelerinde Hunlardan Temürlülere, Doğu Türkistan’dan Osmanlılara kadar Türk Tarihinin çeşitli konularındaki meselelere eğilmiştir. Bunun yanında özellikle Çin ve Doğu Asya’nın günümüzdeki durumu ile gelecekteki yeri üzerine birçok makalesi de bulunmaktadır.