TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

BİRLİK’TE SOHBETİN BU CUMARTESİ GÜNKÜ KONUĞU DR. ALİ GÜLER

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğinin geleneksel hale gelen Cumartesi sohbetleri kapsamında bu hafta güvenlik konusunu ele alacağımız bir programla sizlerle beraber olacağız. “Türkiye Cumhuriyeti’nin Temel Esasları ve Buna Yönelik Tehditler” olarak adlandırdığımız programımızda yüzüncü yıl dönümünü henüz kutladığımız Cumhuriyetimizin kuruluş ilkeleri, içerisinde bulunduğumuz coğrafyanın dün ve bugün ki durumu, yarın bizi bekleyen tehditler üzerine yapacağımız söyleşinin konuğu Dr. Ali GÜLER.

Cumartesi günü saat 13.00′ da sizleri de programımıza davet ediyoruz.

Dr. Ali GÜLER

1962’de Karaman’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Karaman’da yaptı. 1979 yılında Karaman Lisesi’nden; 1984’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu.

Aynı fakültede okurken 1982 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına “askeri öğrenci” oldu. 1984-1988 yılları arasında Elektronik Astsubay Hazırlama Okulu Komutanlığı’nda (Ankara), 1988-2002 tarihleri arasında 14 yıl Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda (Ankara), 2002-2004 tarihleri arasında Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Komutanlığı’nda (Ankara), 2004-2005 tarihleri arasında Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Müze Kısım Amirliği’nde (İstanbul) görev yaptı. Dr. Öğretmen Albay rütbesinde iken, 3 Ekim 2005 tarihi itibarıyla kendi isteğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldu.

2010-2023 yılları arasında 13 yıl Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü bünyesinde “yarı zamanlı” olarak “Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersleri” vermiş olan Ali Güler, Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde Yüksek Lisans (1984) ve Doktora (1993) yaptı.

Halen Anıtkabir Derneği Yönetim Kurulu ve Bilim Kurulu üyesidir. 

Türkiye’deki Gayrimüslimler (Rumlar, Ermeniler, Yahudiler), Türk-Yunan İlişkileri, Atatürk, Atatürkçülük ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi alanlarında eser sahibidir. Bu konularla ilgili makaleleri çeşitli akademik ve askeri dergilerde yayınlandı. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans verdi. Çalıştığı alanlarla ilgili pek çok televizyon programına katıldı.

Evli, iki çocuk ve iki torun sahibi olan Ali Güler’in yayınlanmış ve satışta bulunan 50 civarında kitabı vardır.