TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

BİRLİK’TE SOHBET CUMARTESİYE DAMGA VURUYOR

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğinin geleneksel hale gelen Cumartesi sohbetleri kapsamında bu hafta herkesin kafasındaki sorular cevaplanıyor. Türkiye’de tohumculuk sektörü ve Türkiye’nin tohum alanındaki durumunun konuşulacağı bu haftaki sohbetimizin konu başlığı “TÜRKİYE TOHUMCULUĞUNUN MEVCUT DURUMU, HAKSIZ İTHAMLAR VE YENİ YAKLAŞIMLAR”. Bildiğimiz üzere Türkiye’de ulusal veya yerel basına çıkan ve konu hakkında bilgisi olmayan insanlar tarafından istismar edilen tohum konusu ve tohumculuk sektörü ne yazık ki kanayan yaramız haline gelmiş durumda. Bu konuda çok ciddi bilgi kirlilikleri bulunmakta olup, konuyu uzmanlarından dinleyeceğiniz dinamik bir yayın sizleri bekliyor. 16.12.2023 tarihinde saat 14.00’da Birlik Genel Merkezimiz Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ konferans salonunda gerçekleşecek olan sohbetimiz Youtube üzerinden de canlı olarak yayınlanacaktır.

Tohumculuk konusunda bizlerle beraber olacak konuklarımız ise Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) yönetim kurulu başkanı Selami YAZAR ve Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Seydi Ahmet BAĞCI olacak. Sektörün içindeki bu iki değerli tecrübeyle güncelliğini hiç kaybetmeyen sürükleyici bir programa davetlisiniz.

SELAMİ YAZAR

1966 Yılında Yozgat’ta doğmuştur. 1990 Yılında ise Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Süleyman Demirel Üniversitesinde 2000-2002 yılları arasında yapmıştır. 1996 yılından beri Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Buğday ıslah biriminde buğday ıslahçısı olarak görev yapmaktadır. Birçok buğday çeşidinin ıslahında görev yapmak suretiyle ülke tarımına katkıda bulunmuştur. Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim kurulu başkanı olup, TÜRKTOB Yönetim kurulu üyesi olarak sektörde çalışmalarını yürütmektedir.

PROF. DR. SEYDİ AHMET BAĞCI

1983 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünden mezun olmuştur. Yine Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünde Yüksek lisansını yapmıştır. 1998 yılında South Dakota State University’ de ikinci Yüksek Lisansını yapmış, 2000 yılında Selçuk Üniversitesinde Doktorasını tarla bitkileri bölümünde tamamlamıştır. 2001 yılından beri Selçuk Üniversitesinde akademik kariyerini sürdürmekte olup, Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.