Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  11/9/2017 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 11/9/2017)  
     
  "Tarım ve Adalet"  
     
 

Günümüz tarımsal sorunlarının temelinde, tarımda adaletin yeterince gerçekleşmemesi vardır. Tarım bu ülkenin kalkınmasında hep ön planda olmuş, tarımdan elde edilen gelir ile sanayi başta olmak üzere diğer sektörlere sürekli kaynak aktarılmıştır. Katma değeri yüksek olan diğer sektörler büyüdükçe, kendisine kaynak oluşturan tarım ikinci plana atılmıştır. Tarım ikinci plana atılınca tarım sektörünün içindeki çiftçi de doğal olarak ikinci plan atılmıştır.

Her yerde görebileceğiniz gibi, 3 kuşak dondurmacıyız, 4 kuşak börekçiyiz, bilmem ne kadar kuşak tekstilciyiz diye övünen ve bunu reklam malzemesi yapan birçok kişi veya şirketi görebilirsiniz.

Ancak 3 kuşaktır en iyi damızlık hayvanını yetiştiriyoruz, 5 kuşaktır en iyi sertifikalı elma fidanı yetiştiriyoruz diyene rastladınız mı? Bunu reklam aracı olarak kullanan tarımsal üretim yapan bir şirkete rastladınız mı?

Tarım katma değeri düşük olan bir üretim şeklidir. Teknoloji katılarak yapılan tarımdaki değer artışı hiçbir zaman sanayi üretimi veya başka sektörlerdeki gibi olamaz. Bunu baştan kabul etmek gerekir. Dünyanın en büyük teknolojisini uygulasanda birim alandan alınacak buğday verimini belirli bir oranda yükseltebilirsin. Büyükbaş hayvanı hangi teknolojiyi kullanırsan kullan 2 yıldan önce ekonomik verimlilik noktasına getiremessin. Tarımsal üretim sadece teknoloji kullanarak üretim artışı sağlanacak bir sektör değildir.

Kimyasal madde üreten laboratuvar hiç değildir.

Adalet kavramı burada devreye giriyor. Tarımı iyi anlamak ve ona göre tedbirler almak gereklidir. Tarımsal üretim yapanlar, kazandıklarını tarıma yatırmamaktadır. Daha sonra da bu sektörden uzaklaşmaktadırlar. Bu nedenle tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin sosyal statüsü sürekli bozulmaktadır.

Çevresel faktörlere bağlı ve stratejik üretim yapan çiftçilerimize daha fazla kaynak aktararak sosyal statülerini güçlendirmeliyiz. Ülkemizin kalkınmasında başlangıçta diğer sektörlere tarımdan kaynak aktarılmıştır. Tarım sayesinde sermaye biriktiren devlet şimdi neden bu kişilere üvey evlat muamelesi yapmaktadır. Yasamızda var olan çiftçiye toplam gayrisafi üretimin % 2 sinden az olmamak üzere destek verilmesi gerekmektedir. Oysa bu rakam hiçbir zaman bu değerlere ulaşmamıştır. Bunun sonucunda çiftçilik yapmak toplumun en alt sınıfında görünen bir statü haline gelmiştir.

Tarımsal faaliyet yapan kişilerin hakları nasıl korunacak? Adaletli olmak zorunda olan devletimiz bunu sağlamalıdır. Gerçek çiftçiye daha fazla kaynak aktararak bu adalet sağlanabilir. Daha önce ifade ettiğim gibi 6 milyar TL lik bir kaynak aktarılarak çiftçilik yapan ailelerin sosyal güvenceleri devlet tarafından karşılanarak adalet dağıtılmaya başlanabilir. Bu imkansız değildir. Yapılamaz da değildir. 6 milyar TL’lik kaynak ile ülkemizde 1 200 000 aile sosyal güvenceye kavuşturulabilir. Bu çiftçiye yapılabilecek en kolay sosyal statü kazandırma yöntemi olacaktır. Bu kadar aileye verilen destek ile 5 milyon insanımız yararlanır.

Bu sayede birkaç yıla kadar tarımsal üretimde var olan sıkıntıların doğal olarak azalacağını hep beraber görebiliriz. Geçici çözümler tarımla uğraşanlara karşı adaleti tesis etmez.

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [11/14/2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [11/13/2017]  
  » Tarım ve Adalet [11/9/2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [11/2/2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [10/25/2017]  
  » Aile Çiftçiliği [10/23/2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [10/17/2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10/10/2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [8/23/2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [7/28/2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [7/31/2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [5/19/2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [5/7/2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.