Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  11/2/2017 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 11/2/2017)  
     
  "Çiftçinin Kandırılması"  
     
 

Ülkemizin birçok sorunu bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de taşlar yerine oturmuş değildir. Akıl ve bilim gelişmekte olan ülkelerin rayına oturtamadığı temel sıkıntılardandır. Ülkemizin genel siyaseti ile ilgilenmek elbette tüm entellektüel camianın görevidir. Ancak kendi meslek alanımızda özellikle iyi bildiğimiz konularda daha fazla kafa yormamız ülkemizin hayrına olacaktır.

Çok önemsiz gibi görünen konuların toplamı ülkemizin kaynaklarının heba edilmesine ve haksızlıklara sebep olmaktadır. Bunun en basit örneğini limon bahçeme kimyasal gübre almaya gittiğimde yaşadım. Gördüğüm olay beni bu konuda yazmaya yönlendirdi. “Yanlış Algılar” başlıklı köşe yazımda bu konuya biraz girmiştim. Ancak biraz daha detaylandırmaya ihtiyaç olduğunu hissediyorum.

Ülkemizde kimyasal gübreler çeşitlenmiştir. Klasik kimyasal gübrelerin yanında artık yoğun bir şekilde sıvı ve yaprak gübreleri de piyasada satılmaktadır. Sıvı ve yaprak gübrelerinin piyasada yoğun bir şekilde satılması elbette kötü bir şey değildir. Özellikle basınçlı sulama sistemleri tarım alanlarımızda arttıkça sıvı gübrelerinde artması gayet doğaldır. Bitki besin elementlerinden özellikle iz elementlerin eksikliğinin giderilmesinde yaprak gübrelerinin kullanılması da çok yerinde ve hızlı bir çözümdür.

Buradaki sorun veya şahit olduğum olumsuzluk bu gübrelerin satılması değildir. Bu gübrelerin kar zarar hesabı yapılarak kullanılmamasıdır. Sıvı ve yaprak gübreleri diğer klasik gübrelere göre oldukça pahalı gübrelerdir. Bu gübrelerin büyük bahçelere kullanılmasına çok dikkat edilmelidir. Yıllık bakımları ve gübrelemesi klasik yöntemle düzgün olarak yapılan bahçelerde, ilave olarak pahalı sıvı gübre veya yaprak gübresi verilmesi kardan çok zarar verir. Zaten çiftçimizin kazancı son yıllarda nispi olarak azalmaktadır. Bunun üzerine ayrıca pahalı sıvı veya yaprak gübresi uygulatılması elde edilen gelirin iyice azalmasına sebep olmaktadır.

20 kg sıvı gübrelerin 300-400 TL gibi çok yüksek rakamlara satıldığı görülmektedir. Oysa aynı orandaki gübrenin saf miktarını klasik gübrelerle çok daha ucuza sağlanabilir. Bitkiler insan veya hayvanlar gibi anlık tedavi gerektiren bir canlı değildir. Fakat özellikle ticari amaçlar ve daha fazla kar elde edilmek için çiftçimize mucizevi gübreler adı altında satışlar yapılmaktadır. Bunu özellikle sebze meyve tarımının yoğun yapıldığı sahil bölgelerinde görmek mümkündür. Bitkilerde görülen arazların diğer bir ifade ile sorunların tek bir sebebi yoktur. Örnek vermek gerekirse, yapraklarda meydana gelen sararmaların birçok nedeni olabilir. Fakat çiftçimize adeta hastalanan insana antibiyotik verilmesi gibi yaprak gübresi veya sıvı gübre satılarak çiftçimiz kandırılmaktadır. Bu kimyasalların birçoğu yurt dışından ithal edilmekte ve çok pahalıya mal olan ürünlerdir.

Benzer şekilde kimyasal ilaç kullanımı konusunda da çiftçilerimiz kandırılmaktadır. Belki de 1 defa ilaçlayarak halledilecek bir sorun için 3-4 kez ilaç verilmesi teşvik edilmekte ve çiftçimiz bu yolla kandırılmaktadır. İşini doğru yapan meslektaşlarıma bir sözüm yok. Çok değerli meslektaşlarımız bu konularda çiftçilerimizi uyarıyor ve gereksiz gübre ve ilaç kullanımını engelliyor. Ancak çiftçimizde, tıpkı ateşlenen çocuğuna antibiyotik vermeyen hekime kızan insanlarımız gibi, ilaç veya gübre tavsiye etmeyen konu uzmanı arkadaşlara kızmaktadırlar.

Bu konu tabi ki daha çok tartışılacak bir konudur. Ancak adaletsizliği, haksızlığı, insanımızın kandırılmasını biz ziraat mühendisleri başka yerlerde arayacağımıza önce kendimize bir bakalım.

Yanlışların üzerine gidelim.

Hata yapanları uyaralım.

Yanlış bilinenleri düzeltelim.

Unutmayalım ki tarım bir bilimdir.

Bu bilimin gereklerine uyalım, uymayanları uyaralım.

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [11/14/2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [11/13/2017]  
  » Tarım ve Adalet [11/9/2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [11/2/2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [10/25/2017]  
  » Aile Çiftçiliği [10/23/2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [10/17/2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10/10/2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [8/23/2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [7/28/2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [7/31/2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [5/19/2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [5/7/2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.