Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  10/23/2017 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 10/23/2017)  
     
  "Aile Çiftçiliği"  
     
 

Hayat birçok alanda olduğu gibi tarımda da siyah beyaz değildir. Dünyada yaşayan ailelerin tamamı insanın tek olduğu gibi kendine özeldir ve tektir. Ülkemiz aileleri de böyledir. Aynı meslek gruplarından oluşan aileler bile birbirinden farklıdır. Durum bu haldeyken, tarımsal üretim yapan çiftçi ailelerimizde birbirinden farklıdır. Bu farklılık tarımsal üretim bazında düşünüldüğünde, her çiftçi ailesinin tarımsal üretim araçlarına sahip olma durumu ve tarımsal bilgisi farklıdır.

Ülkemizde yıllarca modern tarıma geçilmesi konusunda bir baskı oluşturuldu. Ülkemiz tarımının kaynağının ne olduğu tam olarak sorgulanmadı veya eksik sorgulandı. Ülkemizde tarımsal üretimin önemli kısmı aile çiftçiliği sonucu oluşturuldu. Bu durum yine aynı doğrultuda devam ediyor. Çözümlerimiz genelde gelişmiş ülkelerdeki büyük modern çiftlikler üzerinden düşünüldü. Halen aynı duygu ile devam ediyoruz.

Oysa ülkemiz coğrafyası düşünüldüğünde örnek almak istediğimiz ülkelerin tarımsal alt yapıları bizden daha farklıdır. Başta tarım arazilerinin büyüklükleri bizim tarımsal arazilerimizden çok daha büyüktür. Ülkemizin sahip olduğu toplam 24 milyon hektar tarım arazisi 40 milyon kişiye kayıtlıdır. Bu nedenle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleri büyük arazi sahiplerine gitmektedir. Küçük çiftçiye diğer bir ifade ile aile çiftçiliği yapan kişilere istenildiği ölçüde destekler ulaşmamaktadır. Desteklemeler tapulu arazi sahibine yapılmaktadır. Bu kadar parçalı ve hisseli arazilerin yönetimi bu şekilde mümkün müdür?

Bu ülkenin tarımsal kurtuluşu, aile çiftçiliğine önem vermek ve buna göre tarımsal destekler oluşturmaktır.

Peki bu nasıl olacak?

Aile çiftçiliği kavramı yeni bir sistem olarak ele alınmalıdır. Çiftçilik yapan aileler kesin olarak tespit edilmelidir. Bununla ilgili kurallara daha sonra değineceğim. Bu çiftçi ailelerinin sosyal ve ekonomik durmunu düzeltecek politikalar üretilmelidir. En başta çiftçi ailelerinin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması gerekir. Çiftçi ailesi yaşamını bu yolla sürdürebileceğini ve geleceğinin bunda olduğunu görmelidir. 2017 yılı itibariyle Tarım Bağkuru primi aylık 450 TL’dir. Bu primin düzenli bir şekilde yatırılması ve çiftçilik yapan kişinin 25 yıl sonra emekli olacağı, yaşlanınca bu sistemden emekli maaşı alacağı garanti altına alınmalıdır.

Bunu devletimiz yapabilir mi?

Evet çok kolay yapar. İlk başta tüm çiftçi ailelerinin bu kapsama alınması zor olabilir. Ekonomimiz bunu kaldıramayabilir. Bunun için bütçe doğrultusunda belirli kriterleri olanlar bu kapsama alınabilir. Bu sistemi yıllara yayarak çözüm üretilebilir. Tarım Bakanlığı 2016 yılında yaklaşık 12 milyar TL tarımsal destek ödemesi yapmıştır. Bu desteğin yarısı olan 6 milyar TL’yi bir çiftçi ailesinin sadece tarım sigortası için verilse (tarım sigortası aylık primi 450 TL); 6 milyar TL/(12 ay x450 TL=5400) 5400 TL= 1 111 111 adet çiftçi ailesinin sosyal güvenliği sağlanır.

Bu sosyal güvencesi devlet tarafından karşılanan ailelerin seçilmesi nasıl bir sonuç ortaya koyar? Çiftçiliğe, çiftçi ailelerinin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması toplumda nasıl bir algı yaratır? Sonuçları nasıl olur?

Bu heyecan verici durumu, diğer yazımda detaylı anlatmaya çalışacağım.

Saygılar selamlar. 

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [11/14/2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [11/13/2017]  
  » Tarım ve Adalet [11/9/2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [11/2/2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [10/25/2017]  
  » Aile Çiftçiliği [10/23/2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [10/17/2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10/10/2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [8/23/2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [7/28/2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [7/31/2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [5/19/2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [5/7/2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.