Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  7/28/2017 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 7/28/2017)  
     
  "YANLIŞ ALGILAR"  
     
 

Toplumumuzda hayata dair birçok yanlışları görmek mümkündür. Bunların bazıları çok masum olarak düşünülebilir. Ancak bazıları neden gelişmiş toplum olamadığımızı anlatır niteliktedir. Birçok konu hayatımızda duruma, mekana ve kişilere göre değişim göstermektedir.

Bu algılama başta Allah inancı olmak üzere çok yaygın bir alanda kendini göstermektedir. Bununla mücadele etmek ve doğru yolu bulmak oldukça zor görünüyor. Çünkü en başta insanın yaradılışı gererği her insan ve canlı özeldir. Bu hayvanlar içinde ve doğada var olan her bitki içinde farklıdır. Bunun temelinde canlılığın temelini oluşturan üreme şekillerindeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Döllenme sonucu oluşan her canlının devam eden nesli genetik olarak farklılık göstermektedir.

İnsanlarda bunu anlatmak daha kolaydır. Aynı anne ve babanın çocukları arasında büyük farklılıklar vardır. Bunun sebebi temelde gamet oluşumu esnasında meydana gelen kromozom değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Evet dünya böyle bir dünya. Hepimiz farklıyız. Bu farktan dolayı ve bazı yanlış yönlendirmelerden dolayı hayata bakışta farklılıklar görünmektedir. Bunun en çarpıcı örneklerini dinimizin anlaşılmasında yaşamaktayız. Bazı insanlarımız başörtüsü takılmazsa dinden çıkacağımızı düşünmektedirler. Dini bayramlarımızda ve Cuma namazlarına gitmezsem dinden çıkacakmışım gibi hissediyorum. Bunun böyle olmadığını da biliyorum. Ama kendime bile anlatamıyorum. Oysa şehadet kelimesini getiren herkesin müslüman olacağını herkese söylüyorum. Yabancı ülkeden arkadaşlara bile bunu söylemişliğim vardır.

Tamam da bu algı neden oluyor?

Evet beynimizin zaman içerisinde toplum içindeki algılardan etkilendiğini ve buna göre hareket ettiğimizi düşünüyorum. Tarım camiasında ve halkımızda hibrit (melez azmanı) sebzelerin yenilmesinde çok büyük tehlike görenler çok fazla. Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) kavramı zaten baştan ölümcül algısı had safhada. Bunun tamamen yanlış olduğunu da söylemek istemiyorum. Modern ıslah yöntemleri ile ortaya çıkan ürünlerin bünyemize ve metabolizmamıza nasıl etki yaptığı konusunda uzun yıllar araştırma yapmadan kesin bir şey söylemek çok doğru değildir. Ama asıl söylenmesi gereken hayatta tek tip bir doğru olmadığıdır.

Örneğin dekara 10 kg saf azot verin…

Bu kavramı, hangi toprakta, sulaması nasıl, toprak yapısı nasıl, hangi bitki ve hangi döneminde gibi birçok soruya cevap vermeden veya bilmeden söylenmesi büyük bir hata olur. Böyle bir kalıp ve doğru yoktur.

Günde 3 litre su içmezsen zayıflayamazsın!

Günde 3 bardak zencefil kaynatıp içersen şu hastalığa iyi gelir!

Yok böyle bir şey.

Bunu söylemek için çok şeyi bilmek gerekir.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz…

Buradan şu konuya ısrarla vurgu yapmak istiyorum. Dinimizi bize anlatanlar, dinimizin emir ve yasaklarını hangi ortamda geldiğini ve bunların ne anlama geldiğini bize anlatmıyorlar. Bunu bilip te anlatmadıklarını düşünmüyorum. Bu konuda bilgileri olmadığından ve bu konuları hiç araştırmadıklarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Dinimizin temelleri 610 yılında atılmaya başlanmıştır.

Bundan tam (2017-610=1407 ) 1407 yıl önceki sosyal duruma göre halen camilerde vaaz veriliyor. Oysa bu konular anlatılırken o zaman ki şartların ve toplumsal yapının da birazcık olsun anlatılması gerekmektedir. Sanki 1407 yıl önceki müşrikler şu anda var ve bunlara anlatılıyormuş gibi din anlatılıyor.

Bu anlatım tarzı dinimizin güzelliklerinin öne çıkarılmasını engelliyor.

Gençlerimizin gerçek algısı bozuluyor.

Doğru dürüst ve bilime inanan insan sayısı azalıyor.

Gençlerimizi kurtarmak için biran önce doğruluk dürüstlük kavramlarını öne çıkarıp bilim yolunda yürümeliyiz.

Aksi takdirde biz daha çok patinaj çekeriz…

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [11/14/2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [11/13/2017]  
  » Tarım ve Adalet [11/9/2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [11/2/2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [10/25/2017]  
  » Aile Çiftçiliği [10/23/2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [10/17/2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10/10/2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [8/23/2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [7/28/2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [7/31/2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [5/19/2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [5/7/2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.