TARIM 4.0
10/21/2017
Geleneksel Cumartesi sohbetlerinde bu haftanın konusu "Tarım 4.0" ele alındı. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği üyesi Ziraat Mühendisi Mustafa Serdar KÖKSAL konu hakkında üyelerimize bilgiler aktardı.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğimizce düzenlenen geleneksel Cumartesi Sohbetlerinin bu haftaki konusu TARIM 4.0 hakkında üyelerimize, Ziraat Mühendisi Mustafa Serdar KÖKSAL bilgiler verdi. Günümüz teknoloji devrinde sayısal değerlerle ifade edilen hayatımızın tarıma yansıması olarak karşımıza çıkan bir konudur. Başlangıçta anlaşılması zor bir konu gibi görünse de, temel olarak tarımsal üretimin tarihi gelişimine verilen bir tanımdır.

Değerli meslektaşımız Mustafa Serdar KÖKSAL'ın Dünyadaki gelişmeleri takip ederek ve araştırarak ortaya koymuş olduğu bilgilerdir. Sanayide ve tarımda gelişen toplumlarda ön plana çıkan bu olgu, ülkemiz açısından da değerlendirilmiş ve nerede olduğumuzu ve neler yapmamız gerektiği konusunda bizlere ışık tutmuştur.

Tarımsal üretimin bizzat insan eliyle yapıldığı dönemi Tarım 1.0, İnsan gücünün yanında bazı makinelerden yararlanılmaya başlandığı dönem Tarım 2.0, Tarımda makineleşmenin tam olarak sağlandığı dönemi Tarım 3.0 ve tarımda elektronik alet ve ekipmanların kullanılmaya başlanmasını da tarım 4.0 olarak ifade etmek kabaca tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Dünyada artan nüfus ve değişen insan profili karşısında tarımda ne yapılması gerektiğini anlatmak için ortaya atılan bir tanımlama şeklidir.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için hazırlanmış sunum dosyasını aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

https://drive.google.com/drive/folders/0BwpNHQ8vsDi2aHZsVUt6RjRPdTA,

https://www.slideshare.net/secret/fsMBpbaeL3MSAn

Programın resimlerine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

https://photos.app.goo.gl/HMcWhkuKtIgQEPOA2

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- İYİ TARIM UYGULAMALARI
CUMARTESİ SOHBETLERİ'NİN KONUĞU PROF.DR. NUMAN AKMAN: “TARIMSAL ÜRETİM YAŞAMAKTIR”
TARIM ESKİ BAKANLARIMIZDAN MUSTAFA TAŞAR'I KAYBETTİK
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.