ZEYTİN Mİ MADEN Mİ ?
05.06.2017
TBMM Bilim Sanayi Komisyonunda Tarımımızın ve Zeytinciliğimizin kaderi masaya yatırıldı. Daha önce altı defa, kanun değişikliği denemesi, birkaç defa yönetmelik değişikliği denemesi durdurulmuşsa da bu son değişiklik teklifi komisyondan geçti.

Birliğimizin tamamen karşı çıktığı ve görüşlerimizin de alınmadığı değişiklikler şunlardır.

1-       Zeytinlik alanların tanımı değiştirilerek Dekana en az 15 ağaç olan yeri zeytinlik saha tanıyarak 15 ağacın altındaki bahçelerin zeytinlik olarak tanımayarak maden ve rantiye sektörünün önü açılmaktadır.

2-       Bilindiği gibi meri Kanununda Zeytinlik sahanın 3 km yakınına sanayi tesisi, maden, altın, taş ocağı kurulamıyordu,

Değişiklik ile aynen Toprak Koruma Kurulunda olduğu gibi, her İlde Zeytinlik sahalarla ilgili bir komisyon kurulacak ve zeytinlik sahanın dibine, içine sanayi tesisi, altın, maden, taş ocağı kurulmasına izin verilecek.

TOPRAK KORUMA KURULU GETİRİLDİ TOPLAM TARIM ALANLARIMIZIN 15 YILDA % 15’İNİ KAYBETTİK. ZEYTİN SAHALARI KORUMA KURULU GELİRSE ARTIK NE KADARINI KAYBEDERİZ!!!

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
ZEYTİNCİLİK ISLAHI YÖNETMELİĞİ HAKKINDA DAVA ZEYTİNCİLİK YÖNETMELİĞİ YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ZEYTİNLİKLERİMİZ YOK OLMASIN TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ ZEYTİN BASIN BİLDİRİSİ 13 Kasım 2014 ZEYTİN Mİ MADEN Mİ ? ZEYTİN ALANLARIMIZI KORUMADA BİR HUKUK ZAFERİ DAHA BASIN BİLDİRİSİ 05.04.2018 ZEYTİN Mİ MADEN Mİ ?


Bu Habere Ait Yorumlar
Henüz yorum kaydedilmemiş..
LÜTFEN YORUMUNUZU YAZINIZ
Konu
Adınız Soyadınız
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
6 * 1 = ?
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.