14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü Kutluyoruz.
5/14/2016
Belki de toplumumuzun en çileli meslek gruplarından olan çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler gününü kutluyoruz.

Dünya Çiftçiler Günü’nün ilk olarak 1970 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Çiftçiler Federasyonu tarafından 1984 yılından itibaren resmi olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu vesile ile belki de toplumumuzun en çileli meslek gruplarından olan çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler gününü kutluyoruz.

Çiftçilik denince en başta doğa ile mücadele akla gelmektedir. Çünkü tarımsal üretim yapmak demek doğal koşullara karşı mücadele etmek ve insanların temel ihtiyacı olan beslenmeyi sağlamak demektir. Tarım sektöründe üretim yapan terleyen, emek veren insanlar demektir.

Gecesini ve gündüzünü birbirine katan ve mesai saati olmayan bir üretim şeklidir. Çiftçilik, bu haliyle en çok saygı duyulması gereken mesleklerin başında gelmektedir. Diğer taraftan çiftçiliğin çok kolay olduğu düşünülmektedir. Halbuki o kadar kolay değildir. Bu meslek bilgi ve ekonomi bilgisi isteyen bir alandır. En önemli unsuru ise tarım şartlarından dolayı sabır demektir. Tarımsal üretim yapmak stratejik bir alandır. İstihdama katkısı, sanayiye hammadde sağlaması ve gıda arzı ile her zaman önemli bir sektör olmuştur. Artan dünya nüfusu karşısında önemini her geçen gün daha da artıran bir uğraştır.

Tarım bacasız fabrika gibidir. Her türlü risklere, her türlü olumsuzluklara açıktır. Çiftçimiz her yıl doğa olaylarının neden olduğu olumsuzluklara karşılaşmaktadır. Ancak çiftçimiz bunlara rağmen yılmadan senelerce bu üretimi yapmaktadır. Mazisi en eski sektördür”

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!...
21 Mayıs Dünya Süt Günü Kutlu Olsun
Birliğimizin 55. Genel Kurulu 8 Mayıs'ta
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!...
Türk-İslam Dünyasının Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramını kutlarız
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- TÜRK DÜNYASI ÜZERİNE GEZİ NOTLARI
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!...
Dünya Çiftçiler Günü'nde tarım sektörüne destek çağrısı
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!...
BABALAR GÜNÜNÜ KUTLARIZ…
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!...
Mübarek Berat Kandilini kutluyoruz
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.