KAFES FİLMİ
10/31/2015
TZYMB üyesi Sayın Dr. Lütfi ŞEHSUVAROĞLU'nun hikayesini yazdığı Kafes sinema filmini üyelerimizle birlikte seyrettik.
KAFES FİLMİ 29 Ekim 2015

1980'li yıllarda yaşanan olayların anlatıldığı dönem filmi olan Kafes, büyük ilgi gördü. Ülkemizde ilk kez bir ülkücü bakış açısıyla hikayeleştirilen ve sinemaya aktarılan 1980'li yıllardaki sağ sol çatışmasının bir fotoğrafı çekilmiştir.

O dönemi yaşamayanların anlamalarını kolaylaştıran bir hikaye olmuş. Bu hikayede o dönemde yaşanan olumsuzluklar ve yaşanan acılar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Filmde en önemli hususlardan biride, olaylara insani açıdan bakıldığında ortaya çıkan acılar dayanılmaz bir noktaya ulaşmaktadır.

Filmin hikayesini yazan sayın Şehsuvaroğlu ve 2 oyuncusu ile birlikte seyredilen sinema filminin zaman zaman herkesi duygulandırdığı görülmüştür. Filmin başında kısa bir konuşma yapan Şehsuvaroğlu, filmin içinde birçok mesajın verilmeye çalışıldığını ifade etmiştir.

Filmin verdiği mesajların başında, gençlerimizi öldürten bu çatışmanın birçok alanda dış emperyal güçlerin önemli etkisi olduğunu ima etmektedir. Bununla birlikte yaşanan olayların zamanında sonlandırılmadığı takdirde daha birçok gencin haksız yere cezalandırılacağı vurgusu yapılmaktadır.

Ülkücü gençliğin vermiş olduğu mücadele ile günümüz Türkiye'sinin oluşmasında önemli katkılar sağlandığı algısı oluşmaktadır. Sadece ülke sevgisi uğruna haksız cezalara uğrayan ülkücü gençliğin hikayesi duygu seline kapılmaya sebep olmaktadır.

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.