BASIN BİLDİRİSİ (05/09/2015) TARIM BAKANLIĞINI KİM YÖNETİYOR?
9/5/2015

Dünya'da ve Türkiye'de artan gıda fiyatları insanlarımızın sağlıklı beslenmeleri konusunda büyük tehdit oluştururken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ziraat mühendisi olmayan kişiler tarafından yönetiliyor olması ülkemiz insanı ve gıda güvenliği açısından büyük tehlike oluşturmaktadır.

Günümüzde en büyük sorunların başında olan ve tüm Dünya'da büyük bir özen ve dikkatle takip edilen tarım sektörü, ülkemizde ehil olmayan ve konudan habersiz olan kişilere teslim edilmesi çok tehlikeli görülmektedir. Ülkemizde tarım sektöründe yetişmiş oldukça fazla sayıda nitelikli insan olmasına rağmen, ziraat mühendisliği ile ilgisi olmayan ve tarımı bilmeyen insanların Bakanlığın en tepe görevlerine getirilmesi, cahillik değilse en hafif tabiriyle Türk insanının beslenmesine ve gıda güvenliğine kurşun sıkmaktır.

Son yıllarda tarım sektöründe var olan uzun vadeli ve tutarlı politika eksikliğinin yanı sıra bir de üst yönetimin tarım sektörünü anlamayan ve gıda sektöründen bi haber olan kişilerden oluşması ülkemiz tarımının geleceği konusunda endişelerimizi kat be kat arttırmıştır. Basında diğer bakanlıkların ne derece önemli olduğu konusunda uzun süren tartışmalar yapılırken, Tarım Bakanlığının hiç tartışılmaması ve sanki gıda ve tarımın bu ilkede önemsizmiş gibi değerlendirilmesi, Tarım Bakanlığını yöneten üst düzey yöneticilerin sorgulanmaması büyük bir eksiklik olarak görülmektedir.

Unutulmamalı ki, oluşturulan politikalar içerisinde insanımızın her gün hayatını etkileyen, yediklerini ve içtiklerini etkileyen tarım politikası en önemli mecralardan biridir. Yapılan her hata günlük olarak çocuklarımızın ve kendimizin sağlığını tehlikeye atan bir unsurdur. Sağlıksız yetişen neslin ülkemize fayda getirmeyeceği bilinmelidir. Bu denli önemli olan ve yediğimiz içtiğimiz her şeyi etkileyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üst yönetim kadrosunun bu ülkeye yakışır bir şekilde düzenlenmesi, ziraat mühendisi olan uzman ve bilinçli kişilerin buralara atanması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkan Fehmi KİRAZ

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
BU CUMARTESİ SOHBET KONUMUZ: BASINÇLI SULAMA SİTEMLERİ VE SU SORUNU…
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
TOHUMCULUKLA İLGİLİ TZYMB BASIN BİLDİRİSİ
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
TOHUMCULUKLA İLGİLİ TZYMB BASIN BİLDİRİSİ
TZYMB BUĞDAY BASIN BİLDİRİSİ
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- İYİ TARIM UYGULAMALARI
CUMARTESİ SOHBETLERİ'NİN KONUĞU PROF.DR. NUMAN AKMAN: “TARIMSAL ÜRETİM YAŞAMAKTIR”
TARIM ESKİ BAKANLARIMIZDAN MUSTAFA TAŞAR'I KAYBETTİK
TZYMB'NİN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞININ YENİDEN YAPILANDIRILMASINA DAİR GÖRÜŞLERİ
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.