Türk Dayanışma Konseyinden Kerkük Protestosu
1/24/2007
Birliğimizin de aralarında bulunduğu 123 sivil toplum kuruluşundan oluşan Türk Dayanışma Konseyi üyesi sivil toplum örgütleri Kerkük'te ABD desteği ile Türkmenler'in katliama tabi tutulmalarını protesto ederek 18 Ocak 2007 tarihinde ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.

Irak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mahmut Kasapoğlu
ABD Büyükelçiliği önünde toplanan ve ellerinde 'Kerkük Vatandır, Kader Çizgimiz', 'Kerkük Musul Şehitlerin Emanetidir' pankartları taşıyan Türk Dayanışma Konseyi üyeleri ve Türkmenler, 'Türkmenler Burada Düşmanlar Nerede?', 'Kerkük Türk'tür, Türk Kalacak', 'Hükümet İstifa' şeklinde sloganlar attı. Burada bir konuşma yapan Irak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mahmut Kasapoğlu, Kerkük'te ABD desteği ile Türkmenler'in katliama tabi tutulmalarını protesto etmek için toplandıklarını belirterek, demokrasi, insan hakları ve özgürlük getirmek iddiasıyla Irak'ı işgal eden Amerika'nın milyonlarca Iraklı insanı, çocuğu, kadını, yaşlıyı ve genci katlettiğini söyledi. "Binlerce yıllık Türk yurdu Kerkük'ün Barzani-Talabani sürülerine peşkeş çekilemeyeceğini, dünyaya, özellikle küresel emperyalist ABD'ye haykırmak için toplandık" diyen Kasapoğlu, Kerkük'te yapılmak istenen referandumun iptal edilmesini istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ey Amerika, kukla gibi kullandığın peşmerge sürülerinin yaptığı ve yapacağı her cinayetin, her katliamın tek sorumlusu sensin. Ey Amerika, Sen ne güvenilmez bir müttefiksin. Sen nasıl bir dostsun? Senin bu yaptıkların Türk milletinin derin hafızasına kalın harflerle bir bir yazılmaktadır. Bunu da iyi bil. Seni buradan uyarıyoruz. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner. Yaşasın dünya Türklüğünün bağımsızlık mücadelesi. Yaşasın Irak Türklerinin şanlı direnişi".

Çelengi bıraktıktan sonra konuşan Kasapoğlu, aldığı son habere göre Irak'ın Tusim bölgesi başkanına suikast düzenlendiğini söyledi. Kasapoğlu, "Mehmetçik Kıbrıs'a nasıl girdiyse, Türkmeneli coğrafyasına da girmelidir" dedi.

Kasapoğlu sınır ötesi harekat için Meclis'in izin vermesinin gerekmediğini, Lozan'dan kaynaklanan haklarından dolayı Türkiye'nin istediği zaman bölgeye harekat düzenleyebileceğini belirtti.

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
AB Müzakere Sürecinde Türk Tarımının Meseleleri..
Atatürk Orman Çiftliği Gerçeği..
Türk-İslam Dünyasının Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramını kutlarız
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM