TKDK Sınavı İptali Basın Bildirisi
11/23/2011
TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanlığı’ca iptal edilen 19.11.2011 tarihli Uzmanlık ve destek personeli alım sınavı ile 4 Aralıkta yeniden yapılacak sınavı İle İlgili Basın Bildirisi;

TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanlığı’ca iptal edilen 19.11.2011 tarihli  Uzmanlık ve destek personeli alım sınavı ile 4 Aralıkta yeniden yapılacak sınavı İle İlgili Basın Bildirisi;

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ!!! ÖNCEKİ BASIN BİLDİRMİZDEKİ HUSUSLAR DİKKATE ALINMADI, SINAVDA YAŞANAN AKSAKLIKLAR VE OLAYLAR YÜZÜNDEN TKDK SINAVI İPTAL ETTİ VE YENİ SINAV TARİHİ İLAN ETTİ, ACEMİLİK Mİ TELAŞ MI ARTIK ANLAMAK GÜÇ, AYNI TARİH VE SAATTE TARIM BAKANLIĞININ TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK SINAVI VAR. TKDK ÜÇÜNCÜ KEZ SINAVA GİRECEKLERİ MAĞDUR ETME ÇABASINDA, TKDK BAŞKANINI İSTİFAYA ÇAĞIRIYOR VE DAHA FAZLA MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN TARIM BAKANLIĞININ DURUMA EL KOYMASINI BEKLİYORUZ
Birliğimiz tarafından 16.11.2011 tarihinde yapılan Basın Bildirisi ile TKDK tarafından yapılan uzman ve destek personeli alımı sınavlarındaki yanlışlar açık bir şekilde belirtilmişti. Basın bildirimizde sınavın hakkaniyetle, kimsenin sınav uzmanlığı konusunda şüphesi olmayan ÖSYM’ye yaptırılması  gerektiği ve yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun ilana çıkılması gerektiği, böyle yapıldığı takdirde sınavla ilgili akıllardaki soru işaretlerinin giderileceğini belirtmiştik.
Fakat kurum tarafından 19.11.2011 tarihinde yapılan sınavda yanlışta ısrar edilmiş, sınav günü sınavın salonlara göre farklı saatlerde başlatılması, kimlik kontrolünün dahi yapılmamış olması, bazı salonlara sınav sorularının dahi ulaştırılamamış olması, haklılığımızı ortaya çıkarmıştır. Kurumun ise sınavın iptal gerekçesini ve sorumluluğunu ismini vermediği başka kurumlara atıyor olması ise hayret verici bir durumdur. Kurum sınavı bizzat kendi yapıyor olmasına ve sorumluluk tamamen kendisine ait olmasına rağmen başka kurumları isim vermeden suçlayıcı ifadeler kullanıyor olması, Kurumun düştüğü acziyeti göstermekte ve AB nezdinde 3-4 yılda ancak akredite olabilmesinin nedenini de izah etmektedir.
4 Aralık tarihinde sınavın yenileneceği belirtilmektedir. Sınav yeri olarak adres bu sefer Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü olarak gösterilmektedir. Daha önce sorduğumuz gibi tekrar soruyoruz, sınavda Gazi Üniversitesinin rolü nedir. Yine yalnızca sınavı kurum bizzat kendisi yaptığı halde, yalnızca üniversite salonları mı kullanılacak? Kısa sürede bir kurumun bu sınav sorumluluğunu üstlenemeyeceği ortada olduğuna göre, Kurum yanlışında ısrar etmektedir. Takke düşmüştür ve kel görünmüştür. Sınav için memleketin her köşesinden bin bir zahmetle Ankara’ya gelmiş gençlerin emekleri zayi edilmiştir. Ancak, hiçbir şey olmamış gibi, sınavı kurumun kendisinin ısrarla yapmaya devam etmesi, yangından mal kaçırır gibi apar topar yapıyor olması, kurumun şüphe duyulan niyetini ortaya koyar niteliktedir.
Ayrıca, TKDK’nin kötü şöhretinin gölgesinde kalmamaları için ve de TKDK’nin sınavın iptal nedeni olarak isim vermeden Hacettepe Üniversitesini göstermesinden dolayı cevap hakkı doğmasından dolayı Hacettepe Üniversitesini iptal edilen sınavda aldığı rol hakkında açıklama yapmaya ve halkı bilgilendirmeye, yine aynı duruma düşmesi muhtemel Gazi Üniversitesini 4 Aralık’ta yapılacak sınavda alacağı rol hakkında açıklama yapmaya ve halkı bilgilendirmeye davet ediyoruz.
TKDK’nin bir becerisini daha kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Bakanlık (Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) aynı gün ve saatte yani 04.12.2011 tarihinde Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sınavı yapılacaktır. Soruyoruz ve açıklama bekliyoruz. Danışmanlık sınavına gireceklerin hakkı ne olacak? TKDK telaş içerisinde ne yapacağını şaşırmıştır. TKDK Başkanını istifaya davet ediyor ve Bakanlık’ın duruma el koymasını bekliyoruz.
TKDK ve Bakanlık’ın yapmış olduğu Danışmanlık sınavına aynı meslek grupları gireceğinden, TKDK uzmanlık sınavının ileri bir tarihe yani 2012 yılına ertelenmesi ve sınavın ÖSYM’ye yaptırılması çağrısını Bakanlığa yapıyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.
 
İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Haksız Zirai Mücadele İlaç Bayiliği Sınavı için Ziraat Mühendislerinin tüm kesimleri TEK SES oluyor.Bölüm Başkanları'ndan Açıklamalar Geliyor..
T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Eğitim ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı
Zirai Öğrenimin 163 üncü Yıldönümü Basın Bildirisi
Et Fiyatları Basın Bildirisi gündem oluşturdu
DAMIZLIK HAYVANLAR KESİME GİDİYOR (Basın Bildirisi)
Zirai Öğrenimin 163 üncü Yıldönümü Basın Bildirisi
Et Fiyatları Basın Bildirisi gündem oluşturdu
DAMIZLIK HAYVANLAR KESİME GİDİYOR (Basın Bildirisi)
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.