Birliğimiz Üyesi, Ziraat Mühendisi Sayın Ömür TÜRKOĞLU’nun Resim Sergisi
18.12.2006

Değerli Meslektaşımız, Birliğimiz Üyesi, Ziraat Mühendisi Sayın Ömür Türkoğlu ile yaptığımız söyleşiden bir bölümü yayınlıyoruz.

 

TZYMB: Resim yapmaya ne zaman ilgi duydunuz? Nasıl başladınız?

Ö.Türkoğlu: Resim yapmak, emeklilik sonrası düşündüğüm bir şey değildi. Lisede resim kolundaydım.1998 yılından itibaren çeşitli resim kurslarına katıldım. İlk olarak ressam Turgut Akan hocayla başladım. Şu anda Zeki Çetinkaya atölyesine devam etmekteyim.

 

TZYMB: Resim yaparken mesleğinizden esinlendiniz mi? Ya da mesleğinizin resimlerinize ne gibi bir etkisi oldu?

Ö.Türkoğlu: Elbette olmuştur. Mesleğimiz gereği doğa ile daha fazla haşır neşir oluyoruz tabi. Doğayı da çok seviyorum. Resimlerimde doğada gördüğüm şeyleri yansıtıyorum. Doğadan enerji alıyorum, özellikle çiçek yapmak çok hoşuma gidiyor. En sevdiğim resmi arkadaşım aldı ve yaptığım resimden enerji aldığını söylüyor, demek ki aynı enerjiyi alıyoruz resimlerimden.Özellikle hanımlar resimlerimle ilgili olarak çok güzel mesajlar veriyor. Önemli olan da insanın sevdiği şeyleri resmetmesidir diye düşünüyorum.

Resim yaparak; doğadaki güzellikleri bir nebzede olsa resme aktarmak istiyorum. Resim yaptıktan sonra bakış açınız değişiyor, renkler ve ahengini hissediyorsunuz. Kısaca resim, yaşam özbenliğini keşfetme yolculuğudur.

Ben bir resmi bitirince daha boyaları kurumdan biryere koyup gelip gidip ona bakarım ve bu tamam demem. Hep daha iyisini yapmak için çalışırım çünkü yetinmem. İnsanın inandığı bir şeyi sabırla, azimle yapması çok büyük bir mutluluk veriyor.

 

TZYMB: Resim konusunda tavsiyeleriniz neler olur?

Ö.Türkoğlu: Gençlerimize tavsiyem, yüreklerinde resim yapma arzusu varsa biran önce başlamalı ve bir şeyde karar verip onun üzerine yoğunlaşarak en iyisini yapmaya çalışmalı. Hep daha ileri bakmalı, ben oldum, bu resim bitti dememeli. Bu nedenle ben yapamam demeden, gereken vakti ayırmalı ve kurslara gitmeliyiz. Ben  resim için fedakarlık yapıyorum çünkü resim yapmayı seviyorum. Birkere yapmaya başlayıp onun verdiği mutluluğu tadınca, vakit ayırmadığınız zamanlarda aklınızda hep resim oluyor ve yapmak istiyorsunuz. Picasso; “Benim en dinlendiğim anlar resim yaptığım anlar, en yorgun olduğum anlarsa durduğum zamanlardır” diyor.

 

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Birliğimiz daim olsun.. Tohumculuk Kanunu ve Biyoteknolojik Ürünler Konusunda Birliğimiz Görüşü 2006 yılı Temsilciler Toplantısının üçüncüsü Birliğimiz Prof.Dr.Orhan DÜZGÜNEŞ Toplantı Salonunda yapıldı Tohumculuk Kanunu ve Biyoteknolojik Ürünler Konusunda Birliğimiz Görüşü Birliğimizden KAMUSEN Toplu Görüşme Çadırı'na ziyaret Birliğimizin ve Ordu Üniversitesi'nin acı günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur YAVAŞ Birliğimizi ziyaret etti. Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir YÜREKLİ'nin babası vefat etmiştir. PANKOBİRLİK Genel Müdürü Sn. Fahrettin TAN Birliğimizi ziyaret etti Birliğimiz Sosyal, Kültürel ve Eğitim Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor Birliğimizin 55. Genel Kurulu 8 Mayıs'ta Birliğimizin 55. Genel Kurulu Birlik ve Kardeşlik Mesajları İle Tamamlandı Birliğimizin 56. Genel Kurulu Başarıyla Tamamlandı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI​ Birliğimize ziyarette bulunmuştur. Ganire PAŞAYEVA Birliğimizi Ziyaret etti. Birliğimiz Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğrencilerini iftar yemeğinde buluşturdu. Birliğimize bayramlaşma 38 yıl önce bugün, 2 Eylül 1980. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğimize hain terör saldırısı. Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir YÜREKLİ'nin babası vefat etmiştir. PANEL:ZIRAAT MUHENDISLERININ ISTIHDAMINDA YENI UFUKLAR Ziraat Fakültelerinin ve mezunlarının sorunları artık içinden çıkılamayacak boyutlara gelmiştir Ziraat Mühendisleri aranıyor.. Haksız Zirai Mücadele İlaç Bayiliği Sınavı için Ziraat Mühendislerinin tüm kesimleri TEK SES oluyor.Bölüm Başkanları'ndan Açıklamalar Geliyor.. Ziraat Mühendisleri hak ettiği yerde mi? Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Et Fiyatlarının Son 3 Yılda İki Katına Çıktığını Söyledi Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Muhteşem Mezuniyet Töreni Ziraat Mühendisliği Mesleğine Yönetmelikle Yeni Müdahaleler Yapılmaya Devam Ediliyor Genel Başkanımız Sn. Fehmi KİRAZ ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden GÜNGÖR 3 Eylül 2016 KANAL 42 ekranlarında olacaktır. Birliğimiz Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğrencilerini iftar yemeğinde buluşturdu. A.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanını Ziyaret Ankara Ziraat’te Mezuniyet Coşkusu Ziraat Mühendisliği Dergisi artık Dergipark'ta 38 yıl önce bugün, 2 Eylül 1980. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğimize hain terör saldırısı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI​ Birliğimize ziyarette bulunmuştur. ALİ KÖMÜRCÜ “ ANTİMATERYALİST DÜŞÜNCELERE SAHİP İNSANLARIN VATANINA ve MİLLETİNE DAHA ÇOK FAYDASI OLUR.” GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: ALİ KÖMÜRCÜ GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: ALİ KÖMÜRCÜ


Bu Habere Ait Yorumlar
Henüz yorum kaydedilmemiş..
LÜTFEN YORUMUNUZU YAZINIZ
Konu
Adınız Soyadınız
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
7 * 4 = ?
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.