TARIM ÜNİVERSİTELERİ KURULMALIDIR
5/14/2011
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği’nin 72. Kuruluş Yıldönümü “Tarım Eğitim Öğretimi ve Tarımın Bütünlüğü” Konulu panel ile kutlandı. Panelin açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Fehmi KİRAZ; dinamik, eğitim-öğretim ve AR-GE faaliyetlerinin yoğun bir şekilde ve dünya ile entegre olarak yapılacağı Tarım Üniversitelerinin planlanması ve kurulması gerektiğini belirtti.

Kiraz, insanoğlunun anne karnından ölünceye kadar hayatını idame ettirebilmesi için beslenmek zorunda olduğunu, güvenli ve yeterli miktarda gıda ihtiyacını karşılayabilmek için de ziraat mühendisliği mesleğinin hep var olacağını ve daima ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Son yıllarda gerek uygulanan politikalar ve gerekse yeni kurulan fakültelerle fakülte sayısının artmasıyla beraber mesleğin önem algılamasında zayıflama olduğunu belirten Kiraz, tarımın tüm paydaşlarının bir araya gelerek kısa ve orta vadeli, çağımızdaki gelişmelere göre güncellenecek ve modellenecek ziraat mühendisliği profili ortaya koyulmalıdır. İşte bu profili sağlayacak, Tarım Bakanlığı araştırmaları ile beraber çalışabilecek, teknolojiyi ve teknolojik gelişmeleri takip edebilecek, dünyaya ve bölgemize örnek olabilecek, ziraat fakültesi sayısının gereksiz yere artmasının önüne geçecek bir modellemeye, yeniden yapılanmaya ihtiyaç vardır dedi.

http://www.gazeteport.com.tr/EKONOMI/NEWS/GP_904930

http://www.f5haber.com/haberoku.aspx?id=2171989

http://www.gazeteport.com/ssLINK/GP_904930

http://www.gidatarim.com/IcerikDetay.asp?IcerikId=17168&tur=1&UstKatId=&KatId=&ALtKatId=

http://www.haberler.com/turk-ziraat-yuksek-muhendisleri-birligi-baskani-2726612-haberi/

 

 

Tarım Eğitim Öğretimi ve Tarımın Bütünlüğü Paneli
14_May_2011_30_Yil_Plaket_Toreni
İlgisi olabilecek diğer başlıklar
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- İYİ TARIM UYGULAMALARI
CUMARTESİ SOHBETLERİ'NİN KONUĞU PROF.DR. NUMAN AKMAN: “TARIMSAL ÜRETİM YAŞAMAKTIR”
TARIM ESKİ BAKANLARIMIZDAN MUSTAFA TAŞAR'I KAYBETTİK
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.