DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ
14.05.2010 14:19:30

TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

BASIN BİLDİRİSİ

14 Mayıs 2010


TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

BASIN BİLDİRİSİ

14 Mayıs 2010

 

       Her yıl 14 Mayıs günü kutlanan Dünya Çiftçiler Gününü TZYMB olarak bizde kutluyoruz.

      Çiftçilik zor bir meslektir. Yılda bir ya da iki ürün yetiştirebilirsiniz. Çiftçinin o yılki ürünü tamamen tabiat olaylarına ve ürünün değer bulup bulmayacağına bağlıdır.

Yağmur yağdığı zaman sevinir, dolu,kuraklık, don olduğu zaman o yılki emeği boşa gider.     

Türk tarımı ABD ve AB gibi ülkelerin güdümünde olan Gümrük Birliği, IMF ve Dünya Bankası, DTÖ benzeri örgütler ve anlaşmalarla özellikle 80’li yıllardan sonra uygulanan politikalarla açmaza girmiş, uluslar arası güçlerin insiyatifine bırakılmıştır.

Son yıllarda tarımda uygulanan politikaların yanlışlığı ya da eksikliği Türk tarımını ve çiftçisini  krizin içine düşürmüştür.

Genel olarak Türk tarımının ve çiftçinin durumu iyi değildir, durum gittikçe kötüye gitmektedir.

2000 yılından 2009 yılına kadar 2,5 milyon insan tarımdan kopmuş, buna bağlı olarak yaklaşık 2 milyon hektar tarım arazisi üretimin dışına bırakılmıştır.

Diğer sektörler ile ilgili olarak alınan kriz önleme paketleri yetersiz olmakla birlikte, tarımda bu kötü gidişe dur diyebilmek için;

Tarım sektörünün krizde olduğu ve etkilendiği hükümet tarafından kabul edilmesine rağmen, diğer sektörlerdeki gibi tarım sektöründe de bir önlem paketi açıklanmamıştır.

Bir an önce;

-     Tarımsal desteklemeler Tarım Kanununda olduğu gibi en azından GSMH’nın % 1’inden az olamaz hükmü çerçevesinde artırılmalıdır,

-   Gübrede KDV oranlarının indirilmesi, Mazotta ÖTV ve KDV indirimi v.b. uygulamalar ile çiftçinin girdi maliyetlerini azaltıcı tedbirler ortaya konulmalıdır.

-     Tarımda kullanılan elektrik fiyatları yeniden yapılandırılmalıdır,

-     Tarımsal kredilerin geri ödemesinde faizsiz süre uzatımına gidilmelidir. Çiftçilere verilen kredi kartı faiz oranlarında da indirim yapılması gerekmektedir.

-    Devlet müdahale kuruluşları daha aktif rol almalı ve regülasyon görevini yapabilmelidir.

-    Üreticiden tüketiciye sağlıklı bir fiyat zincirinin kurulması gerekmektedir.

 

Aslında en başta bu tedbirlerin yanında orta ve uzun vadede Türk tarımına yapısal çözümler getiren sistemlerin kurulması gerekmektedir.

 

Tarım, insanoğlunun yaşayabilmesi için, gıda güvencesinin sağlanabilmesi için çok önemlidir. Türkiye gelişmiş ülkeler gibi tarımına önem vermelidir. Gün gelir ki paramız olsa dahi alacak bir avuç buğday bulamayabiliriz.

Bütün olumsuzluklara rağmen Türk tarımında üretime devam eden çiftçilerimizin çiftçiler gününü kutlar,İnadına üretim diyerek üretenlere millet olarak borçlu olduğumuzu saygı ile bildiririz.

 

 

                    Fehmi KİRAZ

                     Genel Başkan 

                    Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!... Türk-İslam Dünyasının Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramını kutlarız GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- TÜRK DÜNYASI ÜZERİNE GEZİ NOTLARI 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Dünya Çiftçiler Günü'nde tarım sektörüne destek çağrısı DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 21 Mayıs Dünya Süt Günü Kutlu Olsun DÜNYA SÜT GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ DÜNYA GIDA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 16 Ekim 2010 Anadolu’da kopan bir fırtına bütün bir dünyayı etkisi altına alır "TÜRK DÜNYASI ÜZERİNE GEZİ NOTLARI" DÜNYA GAZETESİ DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü Kutluyoruz. TÜRK DÜNYASI TARIM ve HAYVANCILIĞINA BİR BAKIŞ DÜNYA GIDA GÜNÜ 16 EKİM 2017 BASIN BİLDİRİSİ YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ OĞUZHAN FAKILI DÜNYA EVİNE GİRDİ DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!... ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN… BABALAR GÜNÜNÜ KUTLARIZ… CUMARTESİ SOHBETİ: TARIMSAL ARAŞTIRMALARIN DÜNÜ BUGÜNÜ… AŞURE GÜNÜ HEP BİR ARADAYDIK… 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Birliğimizin ve Ordu Üniversitesi'nin acı günü Dünya Çiftçiler Günü'nde tarım sektörüne destek çağrısı DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 21 Mayıs Dünya Süt Günü Kutlu Olsun 16 Ekim Gıda Günü DÜNYA SÜT GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ DÜNYA GIDA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 16 Ekim 2010 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü Kutluyoruz. DÜNYA GIDA GÜNÜ 16 EKİM 2017 BASIN BİLDİRİSİ


Bu Habere Ait Yorumlar
Henüz yorum kaydedilmemiş..
LÜTFEN YORUMUNUZU YAZINIZ
Konu
Adınız Soyadınız
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
7 * 2 = ?
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM