MAYINLI ARAZİLER
5/25/2009 10:32:50 PM
TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ MAYINLI ARAZİLER BASIN BİLDİRİSİ 25 Mayıs 2009

 

 

TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ

MAYINLI ARAZİLER

BASIN BİLDİRİSİ

25 Mayıs 2009

 

 

 

Ülkemiz Suriye sınır hattında 6 ilimizin sınırı olan 510 kilometrelik yaklaşık 210 bin dekarlık mayınlı alanın temizlenmesi ve akabinde bu alanların mayınları temizleyen ve/veya ihaleye giren firma yada firmalara verilerek tarıma açılması konusu TBMM’de görüşülmektedir.

 

Mayınlardan temizlenecek alanlarımız yabancılara verilmemelidir.

 

     TZYMB olarak öncelikli görüşümüz mayınların temizlenmesinden sonra bu alanların topraksız yöre halkına verilmesidir. Ülkemizde çok sayıda meslektaşımız işsiz durumdadır. Ziraat Mühendislerinin istihdamı ve yöre halkını danışmanlık noktasında yönlendirmesiyle bu alanlar ülke ve yöre ekonomisine ciddi olarak katkıda bulunacaktır. TZYMB olarak 70 yıllık mesleki birikimimizi ülke ekonomisi ve yöre halkı için seferber edebileceğimizi tüm yüreğimizle ortaya koymak isteriz.

 

     Mayınlı araziler temizlendikten sonra bu toprakların profesyonel manada işletilmesi isteniyorsa, TZYMB olarak bu alanlara talibiz.

 

     70 yıllık tarımsal bilgi birikimi ve tecrübesiyle çok farklı projeler ile bu alanları yöre halkıyla beraber ülkemize en karlı şekliyle kullanmayı talep ediyor ve taahhüt ediyoruz.

 

Tarımsal üretimde dışa bağımlı olmadan kendi kendimize yetebilecek üretim politikaları, orta ve uzun vadede hükümetlere göre değişen değil, sürdürülebilir bir Milli Tarım Politikasının oluşması için el ele vermeye hazırız.

 

     Kamuoyuna saygılarımızla…

 

 

 

                                                                Fehmi KİRAZ

                                                        Genel Başkan
                               Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

          Yönetim Kurulu Adına

 

 

Sakarya Cad. 30/2 Kızılay/ANKARA
Tel: (+90) 312 4335981

 
İlgisi olabilecek diğer başlıklar
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.