21 Mayıs Dünya Süt Günü Kutlu Olsun
21.05.2009 19:10:55

BASIN BİLDİRİSİ
21 Mayıs  2009


Bilindiği üzere süt fiyatları kış aylarında % 35 değer kaybederek 60 Kuruştan 40 Kuruşlara kadar inmiştir. Tarım Bakanlığı sanayiciye süt tozu teşviği vermekle yine hata yapıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Sn. Mehdi EKER piyasadaki fazla sütün çekilerek sanayici tarafından süt tozu yapımına 30 Milyon TL  destek verileceğini açıkladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 10 yıldır sanayiciyi değil, çiftçiyi desteleyen bir Bakanlıktır.

Piyasadaki arz fazlasını çekmek soruna çözüm getiren bir yol değildir. Sadece bu yılı kurtarabilir. Gelecek yıllarda da aynı sorunlar olacaktır. Tarım Bakanlığı her yıl süt tozuna destek vermek zorunda kalacaktır.

Çiğ süt maliyeti AB ülkeleri ile aynıdır. Çiftçinin kar edememesi hatta zarar etmesi girdi fiyatlarının yüksekliğinden ve süt sektöründe tekelleşmeden dolayıdır.

Süt üreticilerinin örgütsüz olması, Üretici Birlikleri Kanun hükümlerinin uygulanamaması, Ulusal Süt Konseyinin yönetmeliğinden kaynaklanan yeterli maddi imkanlara kavuşturulamamış olması, genel olarak ürün konseylerinin geleceğinin ve söz hakkının o ürünün tüccarına ve sanayicisine mecbur bırakılması, süt sanayicilerinin tekel oluşturması, girdi fiyatlarının yüksekliği gibi konular süt üreticilerini kar edemez hatta zarar eder duruma düşürmüştür. Zarar eden üretici damızlık süt sığırını kasaplara satmak zorunda kalmaktadır. 2008 yılı TÜİK rakamlarına göre hayvan sayısı ve süt üretiminde düşüş meydana gelmiştir.

Hükümet ve Tarım Bakanlığı süt sektöründeki sorunlar için palyatif çözümler yerine sistemsel politikalarla çözüme gitmelidir.
- Yem, mazot, gübre, elektrik v.b. girdilere destek vermelidir,
- Süt üreticilerinin örgütlenmesini hızlandırmalıdır,
- Ulusal süt konseyinde sektörün her kesiminin söz hakkının eşit olduğu bir ortamda uzlaşı içerisinde politika üretmelerini ve Ulusal Süt Konseyinin maddi imkanlarının güçlendirilmesi sağlanmalıdır,
- Çiğ süt fiyatları ile market raf fiyatları arasındaki 3 katlık uçurumun üretici ve tüketici lehinde her iki fiyatın birbirine
yaklaştırılarak tekelleşmenin ortadan kaldırılması gerekmektedir,
- Süt tüketimi teşvik edilmeli, ilköğretim okullarında çocuklara süt dağıtılmalıdır.
- Banka kredilerinde faizsiz süre uzatımına gidilmelidir.
- Tarım sektörünün tamamı için bir ekonomik kriz paketi açıklanmalıdır.

Türk tarımı artık sürdürülemez bir duruma gelmiştir. Eğer önlemler alınmaz ise Türkiye tarımda üreten değil tüketen bir ülke olacaktır. Bütün sektörlerin kalkınması tarımın kalkınmasıyla olur.

Kamuoyuna saygılarımla.


Fehmi KİRAZ
Genel Başkan
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!... Birliğimizin 55. Genel Kurulu 8 Mayıs'ta 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü Kutluyoruz. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!... Türk-İslam Dünyasının Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramını kutlarız GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- TÜRK DÜNYASI ÜZERİNE GEZİ NOTLARI 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Dünya Çiftçiler Günü'nde tarım sektörüne destek çağrısı DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ DÜNYA SÜT GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ DÜNYA GIDA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 16 Ekim 2010 Anadolu’da kopan bir fırtına bütün bir dünyayı etkisi altına alır "TÜRK DÜNYASI ÜZERİNE GEZİ NOTLARI" DÜNYA GAZETESİ DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü Kutluyoruz. TÜRK DÜNYASI TARIM ve HAYVANCILIĞINA BİR BAKIŞ DÜNYA GIDA GÜNÜ 16 EKİM 2017 BASIN BİLDİRİSİ YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ OĞUZHAN FAKILI DÜNYA EVİNE GİRDİ 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!... ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN… BABALAR GÜNÜNÜ KUTLARIZ… CUMARTESİ SOHBETİ: TARIMSAL ARAŞTIRMALARIN DÜNÜ BUGÜNÜ… AŞURE GÜNÜ HEP BİR ARADAYDIK… 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Birliğimizin ve Ordu Üniversitesi'nin acı günü Dünya Çiftçiler Günü'nde tarım sektörüne destek çağrısı DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 16 Ekim Gıda Günü DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ DÜNYA SÜT GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ DÜNYA GIDA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 16 Ekim 2010 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü Kutluyoruz. DÜNYA GIDA GÜNÜ 16 EKİM 2017 BASIN BİLDİRİSİ 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz!... Mübarek Miraç Kandili kutlu olsun... Mübarek Berat Kandilini kutluyoruz Mübarek Kurban Bayramı ve Yeni Yılınız Kutlu Olsun ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN… 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN.. RAMAZAN BAYRAMI KUTLU OLSUN... MÜBAREK KURBAN BAYRAMI KUTLU OLSUN.. NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN... BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN YENİ YILINIZ KUTLU, MUTLU VE UMUTLU OLSUN. Zirai Öğretimin 166. Yıldönümü Kutlu Olsun 23 NİSAN TÜM ÇOCUKLARIMIZA KUTLU OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü Kutluyoruz. KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN Birliğimiz daim olsun.. Mübarek Miraç Kandili kutlu olsun... Mübarek Kurban Bayramı ve Yeni Yılınız Kutlu Olsun ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN… 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN.. RAMAZAN BAYRAMI KUTLU OLSUN... MÜBAREK KURBAN BAYRAMI KUTLU OLSUN.. NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN... BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN YENİ YILINIZ KUTLU, MUTLU VE UMUTLU OLSUN. REGAİP KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN Yüce Milletimizin Başı Sağolsun Zirai Öğretimin 166. Yıldönümü Kutlu Olsun TÜM İSLAM ALEMİNİN BERAT KANDİLİ MÜBAREK OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN. TÜM İSLAM ALEMİNİN MEVLİD KANDİLİ MÜBAREK OLSUN RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN 23 NİSAN TÜM ÇOCUKLARIMIZA KUTLU OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN ORDUMUZ MUZAFFER OLSUN


Bu Habere Ait Yorumlar
Henüz yorum kaydedilmemiş..
LÜTFEN YORUMUNUZU YAZINIZ
Konu
Adınız Soyadınız
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
1 * 3 = ?
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM