KURULUŞUMUZUN 70.YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ
5/9/2009
TZYMB’nin kuruluşunun 70. Yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Ekonomik Krizin Tarım Sektörüne Etkileri” konulu panelde küresel mali kriz ve tarım sektörüne etkileri, krizden çıkış için yapılması gerekenler etraflıca değerlendirildi. TZYMB Genel Başkanı Fehmi KİRAZ yaptığı konuşmada; 1929 yılından bugüne yaşanan en büyük ekonomik krizin içindeyiz. Bu krizin ana nedeni fiyat ve değerlerin spekülatif bir şekilde şişirilmesinden ve bu artışa üretimin cevap verememesinden kaynaklanmaktadır. Bu küresel tablo içerisinde tarım sektörü de yaşanan krizden ciddi oranda etkilenmiştir.

2008 yılında enflasyon %10 artarken gübre fiyatları %100 ile %150 oranında artmış, mazot 2008 yılının ilk yarısında %30 artmış, elektrik fiyatı %70 artmış, traktör satışları %40 oranında düşmüş ve çiftçiye 2008 yılında 10 Milyar TL kredi kullandırılmıştır. Buna karşın, buğday fiyatları %10 oranında artarken, mısır fiyatları %25, fındık fiyatları %40, üzüm fiyatları %25 ve üreticinin sattığı süt fiyatları %35-40 oranında düşmüştür. Pamuk fiyatlarında ise 6 yıldır değişiklik olmamaktadır. Tüm bunların yanında TMO buğday alımı bile yapmamış, bütçeden tarıma ayrılan pay ise 2008 yılına göre %10 daha düşürülerek 2009 yılında 4,95 Milyar TL olmuştur.

            Tarım sektörünün krizde olduğu ve etkilendiği Hükümet tarafından kabul edilmeli ve diğer sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de bir önlem paketi hazırlanmalıdır. Tarımsal desteklemeler, Tarım Kanunu’nda belirtildiği üzere GSMH’nın %1’inden az olmayacak şekilde yeniden düzenlenmeli ve artırılmalıdır. Çiftçinin üretimde kullandığı girdilerde, özellikle gübrede KDV, mazotta ÖTV ve KDV indirimleri uygulanarak çiftçinin girdi maliyetini azaltıcı tedbirler ortaya konmalıdır. Tarımda kullanılan elektrik fiyatları yeniden belirlenmelidir. Tarımda kullanılan kredilerin geri ödemesinde faizsiz süre uzatımına gidilmeli, çiftçilere verilen kredi kartı faiz oranlarında indirimler yapılmalıdır. Devlet müdahale kuruluşları daha aktif rol almalı ve regülasyon görevini yerine getirebilmelidir.

            Krizden çıkış için Bakanlık, üniversiteler, Birlik, Oda ve diğer tüm paydaşlar ülke sorunlarının çözümü için ortaklaşa çaba içerisinde ve güç birliği içinde olmak zorundadır.
 
PANELLE İLGİLİ BASIN VE İNTERNET HABERLERİ:
İlgisi olabilecek diğer başlıklar
ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU
TZYMB 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ PANEL: TARIMDA DESTEKLEMELER
69.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ:“MESLEKTE 30 YIL HİZMET PLAKETİ”
ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU
PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ
EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU
EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU
PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ
TÜRKİYE’NİN NE GDO’YA NE DE ORGANİK TARIMA SIĞMAYACAK KADAR BÜYÜK TARIMSAL AVANTAJLARI VARDIR...
PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ
TARIMA KATKI YAPAN BASIN MENSUPLARINA PLAKET
SONBAHAR KURAKLIĞININ TAHIL ÜRETİMİNE OLAN ETKİLERİYLE İLGİLİ RAPORU YAYINLIYORUZ
PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN YETKİLERİ PAYLAŞTIRILMAYA DEVAM EDİLİYOR BASIN BİLDİRİSİ
TÜRKİYE ARICILIĞI KONULU SOHBET TOPLANTISINDA KONUŞAN BAHRİ YILMAZ: ARICILIĞIN MİLLİ GELİRE KATKISI % 7’DİR
“TOHUMCULUK KANUNU” KONULU SOHBET TOPLANTISI YAPILDI.
16 MAYIS 2015 "ET VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI" KONULU PANEL YAPILMIŞTIR.
PANEL:ZIRAAT MUHENDISLERININ ISTIHDAMINDA YENI UFUKLAR
Panel:Tarım Mekanizasyonundaki Gelişmeler
TUYAP Ankara Tarım Fuarı 2006 çerçevesinde düzenlediğimiz “Tarım Mekanizasyonundaki Gelişmeler” paneli yapılmıştır.
TZYMB VE VAKFI TARAFINDAN İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ
TZYMB VE VAKFI TARAFINDAN İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ
TZYMB VE VAKFI TARAFINDAN İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.