KURULUŞUMUZUN 70.YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ
09.05.2009
TZYMB’nin kuruluşunun 70. Yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Ekonomik Krizin Tarım Sektörüne Etkileri” konulu panelde küresel mali kriz ve tarım sektörüne etkileri, krizden çıkış için yapılması gerekenler etraflıca değerlendirildi. TZYMB Genel Başkanı Fehmi KİRAZ yaptığı konuşmada; 1929 yılından bugüne yaşanan en büyük ekonomik krizin içindeyiz. Bu krizin ana nedeni fiyat ve değerlerin spekülatif bir şekilde şişirilmesinden ve bu artışa üretimin cevap verememesinden kaynaklanmaktadır. Bu küresel tablo içerisinde tarım sektörü de yaşanan krizden ciddi oranda etkilenmiştir.

2008 yılında enflasyon %10 artarken gübre fiyatları %100 ile %150 oranında artmış, mazot 2008 yılının ilk yarısında %30 artmış, elektrik fiyatı %70 artmış, traktör satışları %40 oranında düşmüş ve çiftçiye 2008 yılında 10 Milyar TL kredi kullandırılmıştır. Buna karşın, buğday fiyatları %10 oranında artarken, mısır fiyatları %25, fındık fiyatları %40, üzüm fiyatları %25 ve üreticinin sattığı süt fiyatları %35-40 oranında düşmüştür. Pamuk fiyatlarında ise 6 yıldır değişiklik olmamaktadır. Tüm bunların yanında TMO buğday alımı bile yapmamış, bütçeden tarıma ayrılan pay ise 2008 yılına göre %10 daha düşürülerek 2009 yılında 4,95 Milyar TL olmuştur.

            Tarım sektörünün krizde olduğu ve etkilendiği Hükümet tarafından kabul edilmeli ve diğer sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de bir önlem paketi hazırlanmalıdır. Tarımsal desteklemeler, Tarım Kanunu’nda belirtildiği üzere GSMH’nın %1’inden az olmayacak şekilde yeniden düzenlenmeli ve artırılmalıdır. Çiftçinin üretimde kullandığı girdilerde, özellikle gübrede KDV, mazotta ÖTV ve KDV indirimleri uygulanarak çiftçinin girdi maliyetini azaltıcı tedbirler ortaya konmalıdır. Tarımda kullanılan elektrik fiyatları yeniden belirlenmelidir. Tarımda kullanılan kredilerin geri ödemesinde faizsiz süre uzatımına gidilmeli, çiftçilere verilen kredi kartı faiz oranlarında indirimler yapılmalıdır. Devlet müdahale kuruluşları daha aktif rol almalı ve regülasyon görevini yerine getirebilmelidir.

            Krizden çıkış için Bakanlık, üniversiteler, Birlik, Oda ve diğer tüm paydaşlar ülke sorunlarının çözümü için ortaklaşa çaba içerisinde ve güç birliği içinde olmak zorundadır.
 
PANELLE İLGİLİ BASIN VE İNTERNET HABERLERİ:
İlgisi olabilecek diğer başlıklar
ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU TZYMB 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ PANEL: TARIMDA DESTEKLEMELER 69.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ:“MESLEKTE 30 YIL HİZMET PLAKETİ” TZYMB 69. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ PANEL: TÜRKİYE’DE SU YÖNETİMİ VE SU HASADI ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ TÜRKİYE’NİN NE GDO’YA NE DE ORGANİK TARIMA SIĞMAYACAK KADAR BÜYÜK TARIMSAL AVANTAJLARI VARDIR... PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ TARIMA KATKI YAPAN BASIN MENSUPLARINA PLAKET SONBAHAR KURAKLIĞININ TAHIL ÜRETİMİNE OLAN ETKİLERİYLE İLGİLİ RAPORU YAYINLIYORUZ PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN YETKİLERİ PAYLAŞTIRILMAYA DEVAM EDİLİYOR BASIN BİLDİRİSİ KURAKLIĞIN ETKİLERİ ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI TÜRKİYE ARICILIĞI KONULU SOHBET TOPLANTISINDA KONUŞAN BAHRİ YILMAZ: ARICILIĞIN MİLLİ GELİRE KATKISI % 7’DİR “TOHUMCULUK KANUNU” KONULU SOHBET TOPLANTISI YAPILDI. 16 MAYIS 2015 "ET VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI" KONULU PANEL YAPILMIŞTIR. DR. LÜTFÜ TAHTACIOĞLU BAZI MEYVELERİN REKABET AÇISINDAN ETKİ ANALİZLERİ KONULU KONFERANSINI VERDİ. TOHUM GELECEĞİMİZDİR KONULU PANEL 13 MAYIS 2017 TARİHİNDE ANKARA'DA YAPILDI PANEL:ZIRAAT MUHENDISLERININ ISTIHDAMINDA YENI UFUKLAR Panel:Tarım Mekanizasyonundaki Gelişmeler TUYAP Ankara Tarım Fuarı 2006 çerçevesinde düzenlediğimiz “Tarım Mekanizasyonundaki Gelişmeler” paneli yapılmıştır. TZYMB 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ PANEL: TARIMDA DESTEKLEMELER PANEL-TARIMDA DESTEKLEME TARIMDA DESTEKLEMELER PANELİ YAPILDI TZYMB 69. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ PANEL: TÜRKİYE’DE SU YÖNETİMİ VE SU HASADI PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ PANEL: HAYVANCILIKTA ÜLKENİN GELDİĞİ DURUM PANEL: Tarım Eğitim Öğretimi ve Tarımın Bütünlüğü PANELE DAVET Tarımda Örgütlenme Sorunları ve Çözüm Yolları Paneli Ankara'da yapıldı PANEL ve 30. YIL PLAKETİNE DAVET TZYMB DÜZENLENEN PANELE DAVET 16 MAYIS 2015 "ET VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI" KONULU PANEL YAPILMIŞTIR. Konya Şubesinden Panel TZYMB DÜZENLENEN PANELE DAVET TOHUM GELECEĞİMİZDİR KONULU PANEL 13 MAYIS 2017 TARİHİNDE ANKARA'DA YAPILDI TZYMB VE VAKFI TARAFINDAN İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ TZYMB VE VAKFI TARAFINDAN İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ TZYMB VE VAKFI TARAFINDAN İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ


Bu Habere Ait Yorumlar
Henüz yorum kaydedilmemiş..
LÜTFEN YORUMUNUZU YAZINIZ
Konu
Adınız Soyadınız
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
5 * 2 = ?
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM