Mübarek Kadir Gecesi'ni idrak ediyoruz...
10/8/2007
Yüce Dinimiz İslâm'da en kutsal ve faziletli gece olan Kadir Gecesi ile ilgili olarak Hz. Peygamber (s.a.s) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" buyurmuştur. Bu mübarek Gecenin Kur'ân-ı Kerim'in inmeye başladığı Ramazan ayı'nın yirmi yedinci gecesine rastlamakta olduğu kabul edilmekte olup Kur'ân-ı Kerim de bu gecenin fazileti Kadir Sûresinde belirtilmektedir.

 

Bu sûrede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

Bismillahirrahmanirrahim 1-Gerçek şu ki, biz onu kadir gecesinde indirdik. 2-Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir?  3-Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
4-Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler. 5-Fecrin çıkışına kadar bir esenliktir (selamdır) o.

 

Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında bu geceden itibaren inmeye başlamış ve yirmiiki yıl sürmüştür. Kadir; takdir anlamındadır. Yani bu gece, ALLAH'ın, ezelde takdir ettiği kaderi uygulamak için meleklere emir verdiği gecedir. Bunun için melekler bu gecede yer yüzüne iner. Kadir gecesi içinde o kadar büyük iyilik ve hayır vardır ki bu hayır insanlık tarihinde bin yılda yapılmamıştır. İşte Kadir gecesi bunun için bin yıldan daha hayırlıdır.

Kur’an-ı Kerim’de;  “O Ramazan ayı ki, onda Kur’an indirilmiştir.” (Bakara 2/183),“Biz onu, mübarek bir gecede indirdik.”(Duha Suresi-3) buyurularak Kadir Gecesi ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmesi anlatılmaktadır.

 

Rasûlûllah (s.a.s) bu gece de şu duayı okumayı tavsiye buyurmuştur. "Yarabbi, şüphesiz sen affedicisin ve affı seversin; beni de affet" Ayrıca;Her kim imanından dolayı ve ecrini yalnız Allah’dan umarak Kadir Gecesi’ni taatle geçirirse, onun lehine, geçmiş günahları mağfiret olunur.” buyurmuşlardır.

 

Hz. Mevlâna: “Ey genç! Ne bütün geceler Kadir’dir, ne bütün geceler ondan hâlidir.” der. Âşıklar için Kadir Gecesi, sevgiliye (yüce Rabb’e) yakınlık hazzının duyulduğu gecedir.

  

Kadir Gecesi’ni Nasıl Değerlendirmeli?

 

Kadir gecesinin ihyasına gelince: Bu geceyi varsa kaza namazlarını kılarak, ibadet ve dua ile ihya etmeye çalışmalı. Çünkü Rasûlûllah (s.a.s) "Kadir gecesini iman ederek ve mükâfatını umarak ibadetle geçirenin geçmiş günahları affolunur" buyurur.

 

Efendimiz (s.a.v.) bir hadîs-i şeriflerinde şöyle buyurur: “Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir.” Yine Efendimiz (s.a.v.)’in; “Kadir Gecesi’nde, yatsı namazında cemaatte hazır bulunanın, ondan hissesini alacağı” ve “Ramazan ayı çıkıncaya kadar, akşam ve yatsı namazlarını cemaat ile kılanın, Kadir Gecesi’nden çok hisse alacağı” müjdeleri de göz önünde bulundurulursa, en azından ramazan ayında sabah, akşam ve yatsı namazlarını cemaatle kılmanın ne büyük bir manevi kazanç olduğu anlaşılır.

 

Bu gecelerde, günahlarımızın affı için dua etmeliyiz. Özellikle “Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affet.” diye dua etmeliyiz. Bu gece en makbul amel dua ile Kur’an kıraatidir. Efendimiz (s.a.v.) bu gece dua eder, tertîl üzere Kur’an okur, tefekkür eder ve namaz kılardı. Bizler de bu amellerle ve istiğfar ile geceyi değerlendirebiliriz.

 

Ülkemizde devam eden terör olaylarının son bulması ve anaların, babaların ve evlatların gözyaşlarının artık son bulması dileklerimizle Kadir Gecesi’nin Milletimize, Devletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah (c.c.)’tan niyaz ederiz…

 

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Mübarek Miraç Kandili kutlu olsun...
Mübarek Berat Kandilini kutluyoruz
Mübarek Kurban Bayramı ve Yeni Yılınız Kutlu Olsun
Türk-İslam Dünyasının Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramını kutlarız
Ebedi aleme göç eden meslektaşlarımızı dualarla yad ediyoruz
Hocamız Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ ve ahirete irtihal eden meslektaşlarımız dualarla yad ediyoruz
Eski Başkanlarımızdan Ali güngör'ü ve ahirete irtihal eden tüm büyüklerimizi, meslektaşlarımızı rahmetle yad ediyoruz.
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.