PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMLERİ YENİDEN BAŞLIYOR...
Genel Merkez Haberleri Birlik bünyesinde geçtiğimiz yıl düzenlenen BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİREYSEL DAMLA SULAMA ve YAĞMURLAMA SULAMA PROJE EĞİTİMLERİ tekrar düzenleniyor. Tarım ve köyişleri Bakanlığı bünyesinde halen bu tür projelerde görev yapmakta olan konu uzmanı bir eğitmen tarafından verilecek olan eğitimler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hibe Desteklemelerine ve Ziraat Bankası Kredilerine esas teşkil edecek mahiyettedir.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: Dr. MUSTAFA KORÇAK (DENİZCİLİK E. MÜSTEŞARI)
Genel Merkez Haberleri Meslektaşlarımız tarafından da büyük ilgi ve alaka ile takip edilen toplantılarımıza Denizcilik Eski Müsteşarı Dr. Mustafa KORÇAK tarafından verilen “21.Yüzyılda Türk Milliyetçiliği” konulu seminerle devam edildi.
“Türk milliyetçiliğinin fikri yapısının temeli, islam ahlak ve fazileti Türklük gurur ve şuurunun bir temel ana omurga olarak kabul edilmesi ile başlar. Bunu temel omurga olarak kabul etmeyen bir düşünce yapısı üzerine Türk milliyetçiliğini bina etmek mümkün değildir. “
Yazının tamamına ulaşmak için burayı tıklayınız..
SÜT SEKTÖRÜNDEKİ MEVCUT YAPI SEKTÖRÜN SORUNLARINI AŞACAK SEVİYEDE DEĞİL
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Mühendisleri birliği Geleneksel Cumartesi Sohbetleri kapsamında bu haftaki seminer konusu Süt Sektörü idi. Seminer, Tarım ve Köyişleri Baklanlığı Araştırma ve Planlama Koordinasyon Kurulu Kurul Başkanlığı ve Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Tarım Müşaviri görevlerini yürütmüş olan Dr. Nurullah ÖZCAN tarafından verildi ve “TÜRKİYE SÜT SEKTÖRÜNDE YENİ BİR MODEL” sunuldu ve katılımcılar tarafından tartışmaya açıldı.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ
Genel Merkez Haberleri GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ Konu : TÜRKİYE SÜT SEKTÖRÜNDE YENİ BİR MODEL Bilgi Sunan : Dr. NURULLAH ÖZCAN
Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir YÜREKLİ'nin babası vefat etmiştir.
Üyelerimizden Haberler
VEFAT
Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir YÜREKLİ'nin babası vefat etmiştir.
Cenazesi Yarın (19 Ocak 2009 Pazartesi günü)  Karşıyaka Mezarlığında kılınacak öğle namazını müteakip kaldırılacaktır.
Merhuma Allâh'tan rahmet, başta Üzeyir YÜREKLİ olmak üzere ailesine, yakınlarına, geride kalanlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.
Fehmi KİRAZ
TZYMB Genel Başkanı
Yönetim Kurulu adına
Fındık gen kaynakları katlediliyor
Genel Merkez Haberleri Türkiye Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Giresun Belediyesi'nin Giresun'da bulunan Fındık Araştırma Enstitüsü arazilerinin tam ortasından, gen kaynaklarının bulunduğu alandan, 25 metre genişliğinde yol geçirme kararı aldığını belirterek, bu kararın durdurulmasını istedi.
“TÜRKİYE’ DE ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 163. YILDÖNÜMÜ”
Genel Merkez Haberleri Zirai Öğrenimin başlayışının 163 üncü yıldönümünü kutluyoruz.
YENİ YILINIZ KUTLU, MUTLU VE UMUTLU OLSUN.
Genel Merkez Haberleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur YAVAŞ Birliğimizi ziyaret etti.
Genel Merkez Haberleri Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur YAVAŞ Birliğimizi ziyaret etti.TZYMB Yönetim Kurulu, TZYMB Vakfı Yönetim Kurulu ve çok sayıda üyemizin hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Fehmi KİRAZ: “Sayın Mansur Yavaş, iki dönemdir Beypazarı’nda başarılı işler yapıyor. Beypazarı’nı bir marka haline getirdi. Sosyal istihdamı artırıcı projeleri hayata geçirdi. Bizler Beypazarı’na gıpta ile bakıyoruz. Şimdi Ankara’da hizmete talip olan, iyi şeyler düşünen, sosyal projeleri ile var olan, çekişmelerle değil, projeleri ile yönetime talip olan, Ankara’da başarılı olmak isteyen bir belediye başkan adayımız. En önemlisi de, camiamıza ve mesleğimize öğrencilik yıllarından beri yakın olan bir başkan adayımız. Kendilerine bu yarışta başarılar diliyoruz.” dedi.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: ALİ KÖMÜRCÜ
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz önceki Genel Başkanlarından Ali KÖMÜRCÜ, Geleneksel Cumartesi Sohbetleri Kapsamında "Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin rolü" konulu bir eğitim ve bilgilendirme semineri verdi. Çok sayıda üyemizin iştiraki ile gerçekleşen toplantıda Ali Kömürcü; mevcut dünya düzeni ve bu düzenin hakimi olan, emperyalist emelleri hiçbir zaman eksik olmamış olan ABD ve İngiltere, mevcut durumları ve neler yaptıklarını , hakimiyetlerini devam ettirmek için tehlike gördükleri ülkeleri, ki en başta Türkiye gelir, bu ülkelerin önlerine koydukları engelleri ve dünyada mevcut düzenin yerine konulacak yeni düzeni ve bu düzenin tarihi Türk Milliyetçiliği çerçevesinde ancak mümkün olabileceğikonularında detaylı bilgiler sundu.
Birliğimizin ve Ordu Üniversitesi'nin acı günü
Üyelerimizden Haberler Samsun’da, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerini taşıyan minibüsün kamyonla çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 6 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı. Çarşamba'da meydana gelen kazada, Ordu Üniversitesi'nde görevli, Birliğimiz üyelerinden Yrd. Doç Dr. Şahin Dere ile birlikte 4 üniversite öğrencisi ve araç sürücüsü hayatını kaybetti.
TDK: ÖZÜRCÜLER EMPERYALİZMİN UŞAKLARIDIR
Genel Merkez Haberleri Türk Dayanışma Konseyi "Ermenilerden özür diliyoruz" kampanyası düzenleyen "sözde aydınları" bir basın bildirisi yayınlayarak protesto etti. Bu güruhun emperyalizmin içimizdeki adamları olarak ifade eden Konsey " Hiç kimse ümitlenmesin...Türk milleti ilel ebet yaşamaya devam edecektir" dedi. TZYMB'nin de içinde bulunduğu 99 Sivil Toplum kuruluşunun temsilcilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında bildiriyi KAMU SEN Genel başkanı Bircan Akyıldız okudu. Bildiri de şunlar ifade edildi:
Haksız Zirai Mücadele İlaç Bayiliği Sınavı için Ziraat Mühendislerinin tüm kesimleri TEK SES oluyor.Bölüm Başkanları'ndan Açıklamalar Geliyor..
Genel Merkez Haberleri Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik ile Bitki Koruma Ürünlerinin Reçeteli Satış Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik taslağına ilişkin Ziraat Fakülteleri Bahçe Bitkileri ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanları'nın ayrı ayrı yaptıkları toplantılarda Birliğimize gönderdikleri görüşler şöyledir:
Cumartesi Sohbetleri devam Ediyor
Genel Merkez Haberleri Birliğimizce 2008 yılı sonbahar dönemi ilk sohbet toplantısı Ramazan TEKELİ tarafından 29.11.2008 tarihinde gerçekleştirildi. "Tarım ve Ziraat Mühendisliği" konulu sohbet toplantısına 1950 lerden itibaren Türk tarımı ve ziraat mühendisliği konusunu işledi. Tarımın zor bir meslek olduğunu doğal olaylara ve afetlere maruz kalabildiğini, tarıma yeteri kadar önem verilmediğini, Toprak-Su Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri gibi kurumların kapatıldığını, Türkiyenin önümüzdeki orta ve uzun vadede tarımda projeksiyon yapamadığını, Ama ülkemizin tarımsal potansiyelinin fazla olduğunu kaydetti. Ziraat Mühendislerine sahip çıkılması ve nitelik anlamında artırımların olması gerektiğini söyledi.
Sohbet Toplantısı
Genel Merkez Haberleri Sn. Ramazan TEKELİ'nin "Tarım ve Ziraat Mühendisliği" konulu sohbet toplantısına bütün üyelerimiz davetlidir. Yer: TZYMB Prof.Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ salonu Tarih:29.11.2008 cumartesi saat 14.00
Türkiye'de akarsularla birlikte taşınan verimli toprak miktarı Afrika'dan 22 kat daha fazla
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Türkiye'de akarsularla birlikte taşınan verimli toprak miktarının Afrika'dan 22, Avrupa'dan 17 ve ABD'den 7 kat fazla olduğunu bildirdi. Kiraz, "erozyonla mücadele" başlıklı yazılı açıklamasında, Türkiye topraklarının yüzde 7,2'sinde hafif, yüzde 20'sinde orta ve yüzde 58,7'sinde şiddetli veya çok şiddetli derecelerde erozyon problemi olduğunu kaydetti.
Fehmi KİRAZ Dipnot Programı'nda
Basında Birlik Genel Başkan Fehmi KİRAZ Dipnot Programı'na konuk olarak katılıyor. Yarın (21 Kasım 2008) saat 12.00 da başlayacak olan program ATA TV'de yayınlanacak. Sabri Duransoy`un hazırlayıp sunduğu Dipnot, gündemde göze çarpan ya da satır aralarında kalıp gözden kaçanları her gün ekrana taşıyor.
HAKSIZ SINAVIN İPTAL EDİLMESİ İÇİN YARGI YOLUNA GİDİLDİ
Genel Merkez Haberleri Milli Eğitim Bakanlığının 04.10.2008 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adına yaptığı Zirai Mücadele İlaç Bayiliği sınavının iptalı için TZYMB üyelerinin ve Ziraat Mühendislerinin hakkını korumak için Ankara Bölge İdare Mahkemesinde dava açmıştır. Meslektaşlarımızın haklarını korumak, bu sınavın ve yönetmeliğin iptalini sağlamak için TZYMB ne gerekiyorsa yapacaktır.
Birlik'te İngilizce Kursu
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği'nce, Birlik üyelerimize Genel ingilizce ve KPDS Sınavına yönelik olarak ingilizce kursu düzenlenecektir. Kursun süresi 3 ay (toplam 120 saat)dır. Kurs, dersane deneyimi olan ODTÜ ingilizce bölümünden hoca tarafından verilecektir.Haftalık ders saati çok uygun ve kurs ücreti piyasa şartlarına göre çok cüz'i olacağından, üyelerimizin bu fırsatı kaçırmamaları önemle rica olunur.
TZYMB ile Başarı Kulvar Dershanesi Arasında Protokol
Genel Merkez Haberleri TZYMB ile Başarı Kulvar Dershanesi arasında üyelerimize dersaneye kayıtta büyük indirim sağlayacak protokol imzalanmıştır.
Vatan Size Minnettardır
Genel Merkez Haberleri

TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ olarak Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Aktütün Jandarma sınır karakoluna adi terör örgütü tarafından yapılan saldırıyı nefretle KINIYORUZ.  ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’tan rahmet, yakınlarına ve TÜRK MİLLETİNE sabırlar diliyoruz. Ailelerin acısı bizlerinde yüreğini yakıp kavurmuştur.  Yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Bir daha böyle acı olayların olmaması için Devletten ve hükümetten gerekli ve şart olan caydırıcı adımları soğukkanlılık çerçevesinde ama gecikmeksizin bekliyoruz.

Saygılarımızla…

 

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

Birlik'te Bayramlaşma
Genel Merkez Haberleri Ramazan Bayramı bayramlaşma töreni TZYMB lokalinde 8 Ekim 2008 ÇArşamba günü yönetim ve denetim kurulu üyeleri, Birliğimizin eski yöneticileri ve üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Genel Merkez Haberleri Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar içerisinde birlik ve beraberliğimizin daimi olmasını dileriz... TZYMB
Geleneksel Birlik İftarı
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak organize edilen iftar yemeği bu yıl da 17 Eylül 2008 tarihinde gerçekleştirildi. Davete icabet edebilen edemeyen tüm üyelerimize ve misafirlerimize teşekkür ederiz.
Ankara Üniversitesi Rektörü Sn. Cemal TALUĞ’a Ziyaret
Genel Merkez Haberleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden ve fakülte eski dekanı Cemal TALUĞ’un Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanması münasebetiyle Birlik Yönetim Kurulumuz tarafından Sayın Taluğ’a bir tebrik ziyareti gerçekleştirildi. Birliğimiz Genel başkanı Fehmi KİRAZ başkanlığında gerçekleştirilen ziyarete yönetim kurulumuz eksiksiz katıldı.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.